Brazilský prezident Jair Bolsonaro do pondělního rána stále neuznal porážku svého levicového soupeře Luize Inácia Luly da Silvy. Výsledky byly oznámeny poměrně rychle po uzavření volebních místností v pondělí večer. (Foto: Flickr)

Po sečtení 100 % hlasů Lula jen těsně překročil požadovanou hranici 50 %, když dosáhl 50,9 % oproti Bolsonarovým 49,10 %. Při 60,3 milionu hlasů oproti 58,2 milionu hlasů úřadujícího prezidenta to znamenalo rozdíl něco málo přes 2 miliony hlasů.

„Tato země potřebuje mír a jednotu,“ řekl Lula ve vítězném projevu v Sao Paulu. Řekl, že výzva, která stojí před zemí, je „obrovská“, a zároveň slíbil, že „demokracie je zpět“ – v narážce na Bolsonarovy kritiky, kteří ho často označují za „krajně pravicového diktátora“.

Jak poznamenává deník The Guardian, tlak na to, aby Bolsonaro oficiálně ustoupil, roste, vzhledem k tomu, že již „vystoupil proud světových lídrů, kteří uznali Lulův ohromující politický návrat, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, britského premiéra Rišiho Sunaka, ruského vůdce Vladimira Putina a šéfa čínské komunistické strany Si Ťin-pchinga“.

Tento neúspěch je prvním případem v brazilské historii, kdy byl dosluhující prezident odvolán z funkce. Bolsonaro bude funkci vykonávat do 1. ledna 2023, kdy ji převezme Lula.

France24 poznamenává, že v současné době panuje atmosféra strachu, protože není jasné, zda Bolsonaro ustoupí, a poté, co během kampaně došlo k případům politického násilí mezi příznivci soupeře:

Lulovi příznivci propukli v radost a oslavy po celé zemi, ale ne bez obav. Od prvního kola voleb 2. října, kdy Bolsonaro do značné míry překonal průzkumy a vyšel z nich s nečekaně silným výsledkem 43 procent oproti Lulovým 48 procentům, se mnozí obávali, že by si úřadující prezident mohl potenciálně připsat druhý mandát v řadě.

Všechny zraky se upírají také na Bolsonarovy oficiální účty na sociálních sítích, které byly v posledních 24 hodinách klidné. Poslední tweet prezidenta Bolsonara přišel krátce před půlnocí v předvečer voleb. Citoval z Bible, z knihy Efezským, kde se píše: „Oblečte si celou Boží výzbroj, abyste mohli čelit ďáblovým úkladům…“.

Bolsonaro nedávno vyjádřil obavy z možného zmanipulování nebo zfalšování volebních strojů v zemi, což jeho političtí oponenti odmítli jako rétoriku popírající volby ve stylu „Trumpa“.

Zdroj: france24.com