Američtí vědci z Bostonské univerzity vyvinuli v laboratoři nový smrtící mutantní kmen Covid, který se podobá experimentům, jež podle mnohých odstartovaly pandemii. (Foto: Flickr)

Zmutovaná varianta – která je hybridem viru Omicron a původního viru Wuhan – zabila 80 % myší, které jí byly na Bostonské univerzitě infikovány.

Když však byla podobná skupina hlodavců vystavena standardnímu kmeni Omicronu, všichni přežili a projevily se u nich pouze „mírné“ příznaky.

Vědci infikovali hybridní variantou také lidské buňky a zjistili, že je pětkrát infekčnější než Omicron. To naznačuje, že virus vytvořený člověkem by mohl být dosud nejnakažlivější formou.

Mnoho Američanů nepochybně překvapí, že podobné experimenty v USA pokračují i přes obavy, že podobné studie mohly vést ke globálnímu propuknutí Covidu.

Covid se poprvé začal šířit z mokrého trhu v čínském Wuhanu, asi osm kilometrů od podobné vysoce zabezpečené virologické laboratoře, která manipulovala s netopýřími koronaviry.

Bylo zjištěno, že čínští vědci vymazali klíčové databáze a potlačili nezávislé vyšetřování souvislostí tohoto zařízení s pandemií.

V novém výzkumu, který nebyl recenzován, tým výzkumníků z Bostonu a Floridy extrahoval protein Omicron spike – jedinečnou strukturu, která se váže na lidské buňky a napadá je.

Ta byla přítomna vždy, ale v průběhu času se více vyvinula. Omicron má ve svém proteinu spike desítky mutací, díky nimž je tak infekční.

Vědci sledovali, jak se myším daří pod vlivem nového hybridního kmene ve srovnání s původní variantou Omicron.

V novém výzkumu, který nebyl recenzován, tým výzkumníků z Bostonu a Floridy extrahoval protein Omicron spike – jedinečnou strukturu, která se váže na lidské buňky a napadá je. Ta byla přítomna vždy, ale v průběhu času se více vyvinula. Omicron má ve svém proteinu spike desítky mutací, díky nimž je tak infekční. Vědci připojili protein spike viru Omicron k původnímu divokému typu kmene, který se poprvé objevil ve Wuhanu na začátku pandemie. Vědci sledovali, jak se myším dařilo pod vlivem nového hybridního kmene v porovnání s původní variantou Omicron.

V novém výzkumu , který nebyl recenzován, tým výzkumníků z Bostonu a Floridy extrahoval protein Omicron spike – jedinečnou strukturu, která se váže na lidské buňky a napadá je. Ta byla přítomna vždy, ale v průběhu času se více vyvinula. Omicron má ve svém proteinu spike desítky mutací, díky nimž je tak infekční. Vědci připojili protein spike viru Omicron k původnímu divokému kmeni, který se poprvé objevil ve Wuhanu na začátku pandemie. Vědci sledovali, jak se myším dařilo pod vlivem nového hybridního kmene v porovnání s původní variantou Omicron.

Vědci připouštějí, že hybridní virus by u skutečných lidí pravděpodobně nebyl tak smrtící jako u myší.

Je to proto, že nemají identickou imunitní odpověď, protože existuje mnoho variant DNA a vzorců genové exprese, které se u jednotlivých druhů liší.

Například regulační prvky a chování mnoha genů v imunitním systému, metabolických procesech a reakci na stres se u myší a lidí liší.

Typ myší použitý ve studii byl vyvinut speciálně pro zkoumání těžké infekce Covid, ale v současné době žádný myší model nereplikuje všechny aspekty Covid u lidí.

Laboratoř v Národních laboratořích pro nově vznikající infekční nemoci Bostonské univerzity je jednou ze 13 laboratoří s biologickou bezpečností úrovně 4 v USA.

Jedná se o laboratoře, které jsou oprávněny pracovat s nejnebezpečnějšími patogeny. Zařízení jsou také v Texasu, Atlantě a Manhattanu v Kansasu.

Experimenty v těchto laboratořích často zahrnují manipulaci se zvířecími viry s cílem zdokonalit léčbu a vakcíny, které by mohly být použity v případě budoucí epidemie.

Zdroj: dailymail.co.uk