Lék Paxlovid Covid společnosti Pfizer – který byl použit k léčbě Bidena – může způsobit smrtelné krevní sraženiny, varuje studie. (Foto: Flickr)

Vlajková loď společnosti Pfizer, lék Covid, může mít nebezpečné interakce s běžnými léky, zjistila studie.

Paxlovid získal v prosinci loňského roku v USA povolení k mimořádnému použití jako antivirový lék k léčbě mírného až středně závažného Covidu u vysoce rizikových pacientů.

Byl podán milionům zranitelných Američanů se základními zdravotními potížemi – snižuje riziko jejich úmrtí až o 90 procent.

Paxlovid však může způsobit vážné zdravotní problémy v kombinaci s běžnými léky na srdeční choroby, jako jsou statiny a léky na ředění krve.

Výzkumníci z Lahey Hospital and Medical Center, Harvard Medical School a dalších amerických institucí zjistili, že lék Covid může při užívání s léky na ředění krve zvýšit riziko vzniku krevních sraženin.

Může také způsobit nepravidelný srdeční tep v kombinaci s léky na bolest srdce a při užívání spolu se statiny může být toxický pro játra.

Výzkumníci zdůrazňují, že desítky léků, jako je například aspirin, je možné s přípravkem Paxlovid užívat bezpečně. Lékaři si však musí být vědomi, že jiné léky mohou být nebezpečné a měly by být během léčby pacienta přípravkem Covid vysazeny nebo upraveny.

Když byl 79letý prezident Joe Biden v červenci pozitivně testován na Covid a začal užívat Paxlovid, jeho lékař Dr. Kevin O’Connor mu dočasně zastavil užívání statinu Crestor a léku Eliquis, který slouží k prevenci mrtvice.

Generální ředitel společnosti Pfizer, 60letý Dr. Albert Bourla, rovněž užíval Paxlovid, když se v srpnu nakazil virem.

Zdroj: dailymail.co.uk