Severoatlantická aliance v pondělí zahájila každoroční vojenská cvičení v rámci příprav na případnou jadernou válku. (Foto: Flickr)

Válečné hry nazvané „Pevné poledne“ mají trvat do konce října. Hostitelem cvičení, která se budou konat nad Severním mořem a Spojeným královstvím, je Belgie. Některá americká letadla budou startovat ze základen v Severní Dakotě.

Podle tiskové zprávy NATO se „cvičení „Steadfast Noon“ účastní 14 zemí a až 60 letadel různých typů, včetně stíhacích letounů čtvrté a páté generace, jakož i pozorovacích a tankovacích letounů. Stejně jako v předchozích letech se cvičení zúčastní americké dálkové bombardéry B-52. Dodává, že „dokud budou existovat jaderné zbraně, zůstane NATO jadernou aliancí“.

Letošní jaderná cvičení se konají v době, kdy je napětí mezi NATO a Moskvou na několikaletém vrcholu. Moskva obvinila alianci z vedení války proti Rusku na Ukrajině. Washington vedl své spojence, kteří poskytli Kyjevu zbraně za desítky miliard, stejně jako zpravodajské služby a výcvik, aby zabíjeli ruské vojáky.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že zrušení válečných her by bylo „špatným signálem“. „Bylo by velmi špatným signálem, kdybychom nyní náhle zrušili rutinní, dlouho plánované cvičení kvůli válce na Ukrajině. Byl by to naprosto špatný signál,“ řekl minulé úterý.

Stoltenberg tvrdil, že pokračování v jaderných válečných hrách je nejlepší způsob, jak zabránit jaderné válce. „Pevné, předvídatelné chování NATO, naše vojenská síla, je nejlepší způsob, jak zabránit eskalaci.“ Pokračoval: „Pokud bychom nyní vytvořili v Moskvě půdu pro jakékoli nedorozumění, chybné výpočty ohledně naší ochoty chránit a bránit všechny spojence, zvýšili bychom riziko eskalace.“

Vzhledem k tomu, že vojenská podpora Západu Ukrajině se zvýšila, Kreml vydal varování, že bude reagovat. Nedávno ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že bude bránit ruské území s veškerým arzenálem, který má k dispozici. Stoltenberg při prosazování válečných jaderných her Putinovo prohlášení označil za „nebezpečné a bezohledné“.

Zdroj: antiwar.com