Bidenova administrativa se údajně chystá poslat Ukrajině další miliardu dolarů v rámci pomoci financované americkými daňovými poplatníky, což bude jeden z dosud největších balíčků, píše agentura Reuters. (Foto: Flickr)

Pomoc bude zahrnovat munici pro zbraně dlouhého dosahu a obrněná transportní vozidla, tvrdí tři anonymní zdroje, které dodaly, že balíček ještě nebyl podepsán prezidentem Bidenem a může se změnit v hodnotě a obsahu, než bude uzavřen. V současné podobě pomoc zahrnuje munici pro HIMARS, munici pro raketový systém země-vzduch NASAMS a až 50 obrněných zdravotnických transportérů M113.

Jak poznamenává agentura Reuters, nejnovější pomoc – která by mohla přijít již v pondělí – by zvýšila celkovou částku poskytnutou Bidenovou administrativou na 8,8 miliardy dolarů (nebo 9 propuštěných ukrajinských prokurátorů, pokud se zaokrouhluje nahoru), a to od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Nový balíček přichází v návaznosti na nedávné rozhodnutí Pentagonu nabídnout Ukrajincům lékařskou péči v americké vojenské nemocnici v Německu poblíž letecké základny Ramstein.

Přichází také v návaznosti na samostatný balíček bezpečnostní pomoci v hodnotě až 550 milionů dolarů, který Pentagon oznámil minulé pondělí a který zahrnuje další munici pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS).

Nový balíček by byl financován v rámci prezidentské pravomoci pro čerpání (Presidential Drawdown Authority, PDA), kdy prezident může v reakci na mimořádnou situaci povolit přesun zboží a služeb z amerických zásob bez souhlasu Kongresu.

HIMARS hrají klíčovou roli v dělostřeleckém souboji mezi Ukrajinou a Ruskem, který byl popsán jako „rozmělňující“ s velmi malým pohybem frontové linie ve východní části ukrajinského Donbasu.

Nejnovější kolo pomoci (které přichází dva týdny poté, co první dáma Ukrajiny a „Portrét statečnosti“ časopisu Vogue Olena Zelenska požádala o další zbraně) by nemělo být překvapením… koneckonců, senátor Lindsey Graham (R-SC) nedávno řekl nahlas tichou část – prozradil, že dokud bude na Ukrajinu proudit pomoc financovaná americkými daňovými poplatníky, která je podle něj „správnou cestou“, mohou „bojovat do posledního člověka“.

Zdroj: reuters.com