Tchaj-wan tvrdí, že čínská armáda zvýšila úroveň hrozby vůči němu, protože letadla Lidové osvobozenecké armády (PLA) pokračovala v dosud největším cvičení v okolí ostrova, a to po čtvrtečním ultraprovokativním odpálení jedenácti balistických raket ve vodách oblasti, z nichž některé údajně přeletěly ostrov a přibližně 23 milionů obyvatel. (Foto: Twitter)

V sobotu tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že při operacích v Tchajwanském průlivu pozorovalo čínská letadla a lodě, které prováděly cvičení simulující útok. „Několik dávek čínských komunistických letadel a lodí provádělo aktivity v okolí Tchajwanského průlivu, z nichž některé překročily střední čáru,“ uvedlo v prohlášení.

Obrázek: AFP via Getty – Čínské vojenské vrtulníky prolétají kolem ostrova Pingtan, jednoho z nejbližších bodů pevninské Číny od Tchaj-wanu, v provincii Fujian.

Před několika dny čínská státní média uvedla, že střední linie – která tvoří neoficiální hranici, na jejíž druhé straně jsou vody nárokované Tchaj-wanem – přestala existovat. Vládní mluvčí Global Times rovněž označil cvičení za nácvik „operace sjednocení“.

Například ve středu, pouhý den po příjezdu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové do Tchaj-peje, GT napsal, že „PLA zcela blokuje ostrov a demonstruje tak absolutní kontrolu čínské pevniny nad tchajwanskou otázkou“.

Podle deníku The Guardian, který se odvolává na tchajwanské představitele, „Peking v sobotu pokračoval v jedněch z největších vojenských cvičení v historii v okolí Tchaj-wanu – cvičení, která jsou považována za nácvik blokády a konečné invaze na ostrov“. Publikace dále uvádí:

Tchaj-pej uvedla, že pozorovala „několik“ čínských letadel a lodí operujících v Tchajwanském průlivu, a domnívá se, že simulují útok na hlavní ostrov samosprávné demokracie.

V uplynulých dnech došlo k několika blízkým incidentům, při nichž došlo k nájezdům čínských dronů, které byly varovány tchajwanskou armádou vypálením světlic, zejména nad ostrovy Kinmen a Matsu.

Tchajwanská armáda dále uvádí, že je ve stavu zvýšené pohotovosti, a přestože nevyhledává válku, je připravena na agresi odpovídajícím způsobem reagovat. Ministerstvo obrany odsoudilo čínské „zakázané“ oblasti, které rovněž hrozí narušením světového obchodu, jako „vážně poškozující mír“.

Čínská televize CGTN zveřejnila sérii map označujících důvod vojenských cvičení PLA v jednotlivých zónách. Na níže uvedeném obrázku státní médium uvádí titulky: „Prolomení takzvané ‚střední linie‘ v Tchajwanském průlivu“.

Mezitím deník The Guardian upozorňuje, že zemřel jeden z vysoce postavených tchajwanských úředníků. „Zpráva o cvičeních přišla ve chvíli, kdy tchajwanská oficiální média CNA oznámila, že Ou Yang Li-hsing, viceprezident výzkumné a vývojové jednotky tchajwanského ministerstva obrany, byl nalezen mrtvý v hotelovém pokoji po srdečním infarktu,“ uvádí zpráva a poznamenává, že „na pokoji 57letého muže nebyly nalezeny žádné známky vniknutí a že jeho rodina uvedla, že měl v minulosti srdeční problémy.“

Zdroj: theguardian.com