Vucic Stoltenbergovi: Počkáme 24 hodin na vás, jinak Srbsko zareaguje

Na Balkáně se schyluje k vojenskému konfliktu mezi Srbskem a Kosovem, převážně albánskou částí této země, která vyhlásila nezávislost před 13 lety. Ale ve světě byla uznána jen částečně. (Foto: Flickr/ilustrační)
Od roku 1999 – od bombardování Jugoslávie NATO, po kterém přešla kontrola nad Kosovem na mezinárodní síly, se zde nestřílelo.
Právě kosovská válka zahájila proces ochlazování mezi Ruskem a Západem. Poprvé od sovětských dob se obnovil vleklý geopolitický konflikt, jehož jedním z výsledků byla ztráta Krymu Ukrajinou a válka na Donbasu. To znamená, že Kosovo je Ukrajině mnohem blíže, než se na mapě zdá.
Kosovo je malé území na jihu Srbska, které má dlouhou historickou minulost. Navíc pro dva národy najednou – pravoslavné Srby a kosovské muslimské Albánce (Kosovary).
První považují toto místo za kolébku svého národa: zde se ve slavné bitvě na kosovském poli srbská knížata sjednotila ve 14. století, aby odrazila Osmanskou říši.
Je pravda, že válku prohráli. A od té doby zde Turci obývali s Albánci stejné víry. A ti tedy považují tuto zemi také od nepaměti za svou vlastní (také sousedí s vlastní Albánií na jihu).
V komunistické Jugoslávii mělo Kosovo autonomii v Srbsku. Ale po smrti dlouholetého vládce země Josepha Tita začaly mezietnické konflikty v celé zemi znovu zvedat hlavy. Kosovo nebylo výjimkou: První střety mezi Albánci a Srby tam začaly již v roce 1981.
O osm let později střety mezi dvěma národy žijícími v Kosovu vstoupily do nové fáze. Srbský vůdce Slobodan Miloševič sebral Kosovu práva na autonomii a tvrdil, že stát nyní bude aktivněji bránit práva srbské menšiny obývající tento region před útlakem Albánců.
Později Kosovarové s podporou Albánie vytvořili Kosovskou osvobozeneckou armádu, která vstoupila do vzácných střetů s oficiálními silami z Bělehradu.
Ve skutečnosti to bylo podobné tomu, co se dělo v ruském Čečensku.
Ale zatím nejkrvavější události se konaly v jiných částech Jugoslávie a událostem v Kosovu věnoval pozornost jen málo lidí. Po rozpadu SSSR a aktivním souhlasu Západu se země začátkem 90. let ponořila do krvavé občanské války. A do roku 1995 ve skutečnosti ve svém složení zůstalo pouze Srbsko a Černá Hora.
Mechanismus této války byl něco takového: Národní periferie bývalé Jugoslávie vyhlásily nezávislost a Bělehrad se tomu snažil zabránit.
To se u bitev nestávalo vždy. Některé republiky, jako Makedonie, dokázaly odejít bez krve, u jiných, jako Bosna a Hercegovina, byla válka. Existenci války často určovaly vztahy mezi Srby a místními národy v nově vytvořených republikách. Pokud mezi místními elitami nedošlo k vypuknutí nacionalismu, nebyla zpravidla žádná válka.
Kosovský problém eskaloval v roce 1998. Kosovská osvobozenecká armáda, vycvičená v albánských táborech, zvedla hlavu, začala pravidelně útočit na hlídky srbské armády a policie. Ale trpělo i civilní obyvatelstvo – UCK děsila nejen místní Srby, ale i Albánce, kteří s nimi udržovali přátelské vztahy a stavěli se proti válce.
V této situaci se Západ postavil na stranu Kosovarů: jakýkoli jejich zločin byl ignorován, zatímco vojenské akce Srbů byly podrobně zkoumány a hlasitě odsouzeny.
V lednu 1999 došlo k incidentu, který se stal přímým důvodem bombardování NATO. Těla čtyř desítek Albánců byla nalezena v kosovské vesnici Racak. Západ řekl, že to byli civilisté, Bělehrad to popřel a řekl, že obětmi byli ozbrojenci vysvlečení z uniforem (tento úhel pohledu podporovalo Rusko a Bělorusko).
Jednání o této záležitosti pokračovala až do března. Spojené státy a Británie požadovaly, aby Jugoslávie stáhla své jednotky z Kosova, vyslala tam mírové jednotky a o tři roky později uspořádalo v provincii referendum o odtržení. Srbové s tím samozřejmě nesouhlasili. A 24. března začalo bombardování Jugoslávie NATO, které trvalo až do léta a připravilo o život více než tisíc civilistů (z toho asi dvě stě dětí).
Poprvé od druhé světové války bylo v Evropě bombardováno hlavní město suverénního státu.
Minulé pondělí kosovské úřady zakázaly používání srbských poznávacích značek na území, které mají pod kontrolou. Srbské poznávací značky byly z vozů odstraněny a nahrazeny dočasnými kosovskými.
Za účelem prosazení nových pravidel převelely kosovské úřady do severního Kosova (kde žijí převážně Srbové) jednotky speciálních sil. To znamená, že tato akce je politická, a ne nějaký technický krok.
Srbové reagovali tím, že uspořádali civilní protest blokováním kontrolních bodů svými vozy .
Poté Priština (hlavní město Kosova) poslala další síly na sever – tentokrát byla policie vybavena těžkou technikou a automatickými zbraněmi a dorazila v obrněných vozidlech. Začali tvrdě tlačit na Srby.
Kosovská pořádková policie vytáhla tři srbské občany z auta a vážně je zbila, přestože s protesty neměly nic společného. Kosovská policie a speciální jednotky také pod rouškou odstřelovačů obsadily hraniční přechody „Yarine“ a „Brnjak“ na severu regionu.
V reakci na to Srbsko začalo rozmisťovat těžkou techniku poblíž hranic s Kosovem. Vojenská letadla a helikoptéry začaly hlídkovat ve vzdušném prostoru nad kosovskými kontrolními body.
Evropská unie projevila znepokojení. Vysoký představitel EU Josep Borrell řekl, že Bělehrad i Priština by měly okamžitě stáhnout speciální jednotky ze severního Kosova a odblokovat kontrolní stanoviště.
Podle srbského prezidenta Aleksandara Vučiče okupace severu Kosova a Metohije speciálními silami Prištiny pokračuje 7. den „za hlasitého ticha“ mezinárodního společenství.
„Plné obsazení severního Kosova a Metohije vojenskými vozidly, které provádí Priština, pokračuje sedm dní. Je pravda, že každý má někdy obavy, když vidí srbské helikoptéry a letadla na území středního Srbska, protože, zjevně by neměly existovat nebo by neměly vzlétnout bez schválení kosovského premiéra Kurtiho a mezinárodního společenství, “řekl Vučič na adresu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.
Uvedl, že Srbsko nepřekročilo hranice Kosova, protože dodržuje dohody z roku 1999. Ale dal jasně najevo, že to, co se děje, dlouho nevydrží.
„Počkáme na vás 24 hodin, abyste vy jako šéf NATO zareagoval. A jen pokud poté bude pogrom naší populace pokračovat, Srbsko zareaguje a nedovolí to, co se stalo v 90. letech a v roce 2004,“ řekl Vučič Stoltenbergovi.
Ke konfliktu se připojila také Albánie, která prohlásila nepřípustnost přítomnosti srbských jednotek. Mimochodem, předseda vlády Kosova Kurti je zastáncem připojení Kosova k Albánii a dokonce navrhuje uspořádat v této věci referendum. Pracuje také na minimalizaci jakýchkoli kontaktů se Srbskem a na zpřísnění rétoriky. Příběh zákazu srbských poznávacích značek je přesně z této série.
Ruský velvyslanec a vojenský atašé společně s ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu Srbska prozkoumali jednotky srbské armády poblíž Kosova. Moskva na základě této cesty uvedla, že srbské vedení jedná zodpovědně a napětí je způsobeno kroky kosovských úřadů.
„Sbližování Srbska s Čínou a Ruskem je pro USA velmi otravné. Podle mých zdrojů je tento problém často nastolen na okraji srbského parlamentu. Američané chtějí co nejvíce snížit hodnocení srbského prezidenta Vučiče. Revoluci v současných podmínkách je obtížné provést, když by alespoň polovina voličů podle všech průzkumů hlasovala pro Vučiće, nebo snížit jeho hodnocení prostřednictvím skandálů, které jsou v médiích nafouknuté (značná část srbských médií je ovládána společnostmi bývalého ředitele CIA Davida Petraeuse). krize na severu Kosova – v médiích a sociálních sítích prezentuje jako takový manuál: říkají: „Vucic se vzdává Kosova, za krizi může Vucic, ten, kdo podepsal takovou dohodu s Prištinou. “
Američané chápou, že většina srbských voličů je vlastenecká, a chtějí hrát kartu zrady a vytvořit patovou situaci pro srbského prezidenta. Vucic se na jedné straně nemůže vzdát svých pozic, ale také nemůže přijmout příliš tvrdá opatření a vyslat vojáky. V tomto případě bude Srbsko čelit sankcím a budou následovat pogromy Srbů žijících v Kosovu. Zbývá, aby Bělehrad co nejvíce prokázal svou rozhodnost, jasně určil červené linie, ale také nepřekročil čáru,“ říká Belous.
Mimochodem, Ukrajina, která neuznává nezávislost Kosova, se v případě vyostření konfliktu ocitá v obtížné situaci. Ale v tomto konfliktu bude pravděpodobnější na straně Prištiny, ne Bělehradu – protože Kosovarové budou podporováni Spojenými státy. Oficiální Kyjev se však zatím k tomuto konfliktu nevyjádřil.
Zdroj: pz.cz
Jakýkoliv finanční příspěvek pomůže. Upřímně vám za to děkujeme!
Převodem z účtu: Číslo účtu: 2000597440 / 2010
IBAN: CZ1120100000002000597440
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXPayPal: ZDE