Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl založit novou organizaci, Evropské politické společenství, aby udržovalo stabilitu Evropského kontinentu společně s Evropskou unií. (Foto: Flickr)

Ve francouzském Štrasburku, kde sídlí Evropský parlament, se konal závěrečný ceremoniál Fóra pro budoucnost Evropy, které trvalo jeden rok. Emmanuel Macron jako prezident předsednické země EU přednesl projev.

Emmanuel Macron řekl: „V krátké době nemůže být EU jediným způsobem, jak vybudovat Evropský kontinent.“

Macron navrhl založit novou organizaci, Evropské politické společenství. Jeho cílem je zachovat stabilitu Evropského kontinentu.

Evropské „demokratické země“, včetně Velké Británie a Ukrajiny, mohou v tomto společném rámci najít „nový prostor pro politickou spolupráci“. Obsah spolupráce může zahrnovat bezpečnost, energii, dopravu, investice do infrastruktury, svobodu pohybu a další.

Macron uvedl, že fiskální krize, pandemie COVID-19 a konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou odráží křehkost Evropské unie. Přeje si, aby byla dále posílena obrana EU, aby byly lépe chráněny země ležící na hranici EU.

Rovněž vyzval EU, aby se co nejdříve zbavila závislosti na petrochemické energii, nejen proto, aby chránila ekologické prostředí, ale také aby nebyla závislá na jiných zemích.

Macron uvedl, že Ukrajina, Moldávie a Gruzie musí provést reformy, aby splnily standardy EU, což bude dlouhý proces.

Pokud jde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou, Macron uvedl, že cílem EU je co nejdříve ukončit válku, a udělat vše pro to, aby Rusko „nikdy neuchvátilo Ukrajinu“.

Zdroj: https://www.france24.com