Poté, co vyšlo najevo, že soukromá ruská vojenská společnost Wager Group, jejíž zakladatel má přímé vazby na prezidenta Putina, pomáhá vést rozsáhlou ofenzívu v oblastech Soledar a Bachmut na východě Ukrajiny, Bidenova administrativa v pátek představila nové sankce proti této skupině. (Foto: Telegram)

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby v pátek oznámil, že Wagner je nyní označen za „významnou nadnárodní zločineckou organizaci“, což USA umožňuje zablokovat její přístup k jakémukoli zboží nebo technologiím vyráběným v USA. Dále ponechává otevřenou možnost, aby americký obchod šel po jejích zahraničních aktivech jako po právně označeném zločineckém podniku. „Rozšíří to síť zemí a institucí, které budou moci přestat obchodovat s Wagnerem,“ řekl Kirby o novém opatření na tiskovém brífinku v Bílém domě.

A zajímavým zvratem je, že Bílý dům tvrdí, že má důkazy o tom, že společnost Wagner je přímo zásobována Severní Koreou. Ačkoli USA na spojení Ruska a Pchjongjangu poukazují již od léta, je to poprvé, co se americká administrativa snaží předložit nějaké důkazy.

Kirby předložil novinářům podle svých slov fotografické důkazy, na nichž jsou zachyceny železniční vagony jedoucí 18. listopadu z Ruska do Severní Koreje. Tvrdil, že přepravní kontejnery byly naloženy zbraněmi nebo municí a následující den byly odeslány zpět do Ruska.

„Očekáváme, že bude i nadále přijímat severokorejské zbraňové systémy,“ tvrdil Kirby.

„Jednání Severní Koreje samozřejmě odsuzujeme a vyzýváme Severní Koreu, aby tyto dodávky do Wagneru okamžitě zastavila, a jdeme dále tím, že podnikneme kroky proti samotnému Wagneru.“

Bílý dům dále uvedl, že bude spolupracovat s Radou bezpečnosti OSN na vymáhání porušení vůči společnosti Wagner, a dále předal informace o vazbách Pchjongjangu na společnost Wagner sankčnímu výboru Rady bezpečnosti OSN. Kirby předeslal, že další sankce přijdou příští týden.

Rusko a Severní Korea sdílejí malý kousek hranice, dlouhý něco přes 10 mil:

„Podle Kirbyho je v současné době na Ukrajině rozmístěno asi 50 000 bojovníků Vagnerovy skupiny, včetně 10 000 smluvních partnerů a 40 000 odsouzených,“ uvedla CNN po brífinku.

Kirby navíc upozornil, že „Wagner se stává konkurenčním mocenským centrem ruské armády a dalších ruských ministerstev“. Zdůraznil výhrady ruských představitelů obrany k taktice Wagnera, jako je nábor z ruských věznic a na oplátku slibování svobody na základě několikaměsíčního působení na Ukrajině.

Zdroj: thehill.com