Prezident Biden v pondělí novinářům řekl, že USA nepošlou na Ukrajinu raketové systémy, které mohou zasáhnout cíle na ruském území. (Foto: Youtube / ilustrační)

„Nepošleme na Ukrajinu raketové systémy, které zasáhnou území Ruska,“ řekl Biden novinářům.

Bidenovy komentáře přišly poté, co několik médií informovalo o tom, že se administrativa přiklání k poskytnutí raketových systémů s vícenásobným odpalováním (MLRS) Ukrajině, o které ukrajinští představitelé žádají již několik měsíců.

Úředník Bílého domu později Bidenovy komentáře upřesnil a uvedl, že vyslání systému MLRS je stále na stole, ale že by neměl mít dlouhý dolet. „O MLRS se uvažuje, ale na stole není nic se schopností úderu na dlouhé vzdálenosti,“ uvedl úředník.

Pokud je MLRS vybaven municí s dlouhým doletem, může zasáhnout cíle vzdálené až 190 kilometrů. USA by však potenciálně mohly Kyjevu poslat MLRS s raketami kratšího doletu, které mohou dosáhnout 20-45 mil, což by stále byly zbraně s nejdelším doletem poskytnuté Ukrajině.

Střely vystřelované houfnicemi M777, které USA Ukrajině dodávají, mohou zasáhnout cíle vzdálené asi 15 mil.

Poté, co se objevily zprávy, že USA zvažují poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu, ruští představitelé před tímto krokem důrazně varovali. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že by to byl „vážný krok k nepřijatelné eskalaci“.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který v současné době působí jako zástupce předsedy ruské bezpečnostní rady, Bidenovo rozhodnutí neposkytnout Ukrajině zbraně, které mohou zasáhnout Rusko, uvítal a označil ho za „racionální“.

Očekává se, že USA brzy oznámí nový balík zbraní pro Ukrajinu, který bude čerpán z nového balíku pomoci ve výši 40 miliard dolarů, který Biden nedávno podepsal.

Zdroj: antiwar.com