Organizace na ochranu práv ve čtvrtek reagovaly na nový plán Bidenovy administrativy použít 3,5 miliardy dolarů z afghánských fondů zadržovaných USA na „zmírnění ekonomických problémů“, kterým čelí obyvatelé Afghánistánu, a uvedly, že tento návrh je „lepší než držet tyto peníze uzamčené v americkém trezoru“, ale musí být pouze prvním krokem k navrácení 7 miliard dolarů v ukradených penězích do Afghánistánu. (Foto: Flickr)

Po měsících protestů ze strany ekonomů, mírových skupin a bojovníků za práva Afghánců americké ministerstvo financí ve středu uvedlo, že koordinuje s mezinárodními partnery, včetně švýcarské vlády, vytvoření takzvaného „afghánského fondu“.

Fond bude zahrnovat „3,5 miliardy dolarů z rezerv afghánské centrální banky, které budou použity ve prospěch afghánského lidu a zároveň budou drženy mimo dosah Talibanu a dalších zlovolných činitelů,“ uvedlo ministerstvo financí, a bude provádět „cílené výplaty těchto 3,5 miliardy dolarů, aby pomohl zajistit větší stabilitu afghánské ekonomiky.“

Afghánská skupina pro ekonomickou spravedlnost Unfreeze Afghanistan uvedla, že „zmrazení těchto peněz zdevastovalo afghánskou ekonomiku a přispělo k jedné z nejhorších humanitárních krizí na světě“.

„V uplynulém roce banky tak vyhladověly po hotovosti, že si Afghánci nemohli vybrat vlastní peníze na zaplacení základních výdajů domácností nebo na provoz svých podniků,“ uvedla skupina. „Jsme přesvědčeni, že afghánskému lidu by v konečném důsledku nejlépe pomohlo, kdyby tyto prostředky byly rychle uvolněny pro fungování centrální banky.“

Peníze ukládané do afghánského fondu představují polovinu rezerv Da Afghanistan Bank (DAB) uložených ve Federální rezervní bance v New Yorku, které byly na začátku tohoto roku zabaveny Spojenými státy, a to i v době, kdy Afghánistán čelil prohlubující se hladové krizi.

Bidenova administrativa na začátku tohoto roku uvedla, že zbylých 3,5 miliardy dolarů bude ponecháno, aby si je případně mohly nárokovat rodiny obětí útoků z 11. září 2001 na vyrovnání soudních rozsudků proti Talibanu – proti tomuto návrhu se několik rodin ohradilo s tím, že tyto peníze patří afghánskému lidu.

Minulý měsíc dospěl americký federální soudce k závěru, že rodinám by nemělo být povoleno tyto prostředky požadovat. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Wendy Shermanová ve středu uvedla, že Spojené státy činí „důležitý a konkrétní krok k zajištění toho, aby mohly být poskytnuty další zdroje na snížení utrpení a zlepšení ekonomické stability afghánského lidu a zároveň aby Taliban byl nadále poháněn k odpovědnosti“.

Centrum pro ekonomický a politický výzkum (CEPR) odsoudilo prohlášení Bidenovy administrativy jako „čistý výmysl“ a poznamenalo, že 3,5 miliardy dolarů v afghánských fondech nejsou peníze Spojených států, které by měly být vyplaceny. „Afghánský fond je financován Afghánistánem a Spojené státy pouze přinášejí bezprecedentní utrpení,“ uvedlo CEPR.

Od té doby, co USA zadržely 7 miliard dolarů z DAB, se humanitární krize v Afghánistánu neustále zhoršuje: šest milionů lidí čelí hladomoru a odhadem tři miliony dětí trpí akutní podvýživou. Rodiny 11. září za mírové zítřky vyjádřily vděčnost za to, že afghánská ekonomika získá prostřednictvím afghánského fondu podporu, a vyzvaly Bidenovu administrativu, aby vrátila celých 7 miliard dolarů, které zabavila.

Unfreeze Afghanistan uvedla, že nyní, když se USA zavázaly vložit do fondu 3,5 miliardy dolarů, je třeba rezervy co nejrychleji odeslat do DAB ve prospěch afghánského lidu. Organizace DAB již souhlasila s nezávislým monitorováním svých fondů, uvedla organizace Unfreeze Afghanistan a dodala, že mezinárodní společenství nyní musí „pomoci organizaci DAB získat technické kapacity potřebné k provádění“ kontrol proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

„Naléhavě žádáme vládu USA, afghánský fond a DAB, aby úzce spolupracovaly a zajistily, že peníze z afghánského fondu budou co nejdříve nasměrovány do afghánské centrální banky,“ uvedla skupina, „s cílem podpořit národní ekonomiku a zmírnit utrpení afghánského lidu.“

Americká poslankyně Pramila Jayapalová (D-Wash.), předsedkyně Kongresové progresivní skupiny, dodala, že Spojené státy musí „v návaznosti na tuto akci ujistit banky a vlády po celém světě, které se zapojí do spolupráce s afghánskou centrální bankou a poskytnou jí likviditu, že nebudou čelit sankcím“.

Současnou krizi v Afghánistánu „prohloubilo západní zmrazení afghánských rezervních aktiv držených v zahraničí – politika, která přispěla k hospodářské depresi, masovému hladu a vysídlení,“ uvedl Jayapal. „Ačkoli tento fond má potenciál uvolnit 3,5 miliardy dolarů ze 7 miliard dolarů v držení USA – o což by se mělo urychleně usilovat – domníváme se, že celých 7 miliard dolarů, které právem náleží afghánskému lidu, by mělo být navráceno centrální bance.“

Zdroj: commondreams.org