Vysoce postavený ukrajinský vládní úředník řekl deníku The Washington Post, že Kyjev nemá zdroje na to, aby v nadcházejících měsících provedl velkou protiofenzívu, protože Ukrajině chybí kvalifikovaní vojáci, munice a další vybavení. (Foto: Flickr)

„Pokud máte více zdrojů, aktivněji útočíte,“ řekl úředník, který s Postem hovořil pod podmínkou anonymity. „Pokud máte méně zdrojů, více se bráníte. My se budeme bránit. Proto, pokud se mě osobně zeptáte, nevěřím v náš velký protiútok. Rád bych v ni věřil, ale dívám se na zdroje a ptám se: ‚Čím? Možná se dočkáme nějakých lokálních průlomů.“

Úředník uvedl, že Ukrajina nemá „lidi ani zbraně“, aby mohla provést protiofenzívu. „A znáte ten poměr: Když jste v ofenzivě, ztratíte dvakrát nebo třikrát tolik lidí. Nemůžeme si dovolit ztratit tolik lidí,“ řekl úředník.

The Post hovořil také s velitelem ukrajinského praporu, který vystupoval pod jménem Kupol a podrobně popsal chmurnou situaci na frontě. Kupol uvedl, že jeho prapor se již dříve stáhl z města Soledar, které se nachází poblíž východního města Bachmut a v lednu přešlo pod ruskou kontrolu.

Kupol uvedl, že z jeho praporu čítajícího 500 vojáků bylo 100 zabito a asi 400 zraněno, což vedlo k úplné obměně. Nyní jsou mu posíláni vojáci bez bojových zkušeností a s velmi nízkým výcvikem. „Dostanu 100 nových vojáků,“ řekl Kupol. „Nedávají mi žádný čas na jejich přípravu. Říkají: ‚Vezměte je do boje‘. Prostě všeho nechají a utíkají. To je vše.“

„Chápete proč? Protože voják nestřílí. Ptám se ho proč a on říká: ‚Bojím se zvuku výstřelu,'“ dodal. Ve zprávě listu Post se uvádí, že Ukrajina vyslala příliv branců, aby nahradili zkušenější vojáky, kteří byli zabiti nebo zraněni. Uvedla, že vzhledem k tomu, že stále více ukrajinských mužů, kteří se nepřihlásili dobrovolně, se obává, že budou povoláni do boje, ukrajinské bezpečnostní služby zrušily účty na Telegramu, které pomáhaly Ukrajincům vyhýbat se místům, kde úřady rozdávaly povolávací rozkazy.

Kupol uvedl, že ukrajinské síly také bojují s velmi malým množstvím munice. „Jste v první linii,“ řekl. „Blíží se k vám a není z čeho střílet.“ Deník Kyiv Independent také nedávno hovořil s ukrajinskými vojáky, kteří uvedli, že bojují bez velkého množství munice, výcviku a podpory.

Zdá se, že obě strany v Bachmutu vyčkávají, až se ta druhá strana vypořádá se ztrátami na životech…

Ukrajina má v bitvě při obraně Bachmutu velké ztráty, ale počty obětí drží pod pokličkou. Německý představitel uvedl, že včetně mrtvých a zraněných utrpěla Ukrajina 120 000 vojáků, ale číslo může být mnohem vyšší.

Zdroj: wp.com