Ve chvíli, kdy západní představitelé a dokonce i některá mainstreamová média začínají vyjadřovat pochybnosti o schopnosti Ukrajiny zatlačit ruské síly zpět, floridský guvernér Ron DeSantis, který pravděpodobně vstoupí do boje o prezidentskou nominaci GOP v roce 2024, vydal svou dosud nejostřejší kritiku americké role ve válce na Ukrajině a označil ji v podstatě za „územní spor“, do kterého by se USA neměly plést. (Foto: Flickr)

Tato prohlášení zazněla v rámci jeho odpovědi na dotazník, který možným kandidátům na prezidenta v roce 2024 poskytl Tucker Carlson z Fox News. Dotazník se ptal, zda by ochrana Ukrajiny měla být součástí „životně důležitých národních zájmů“ USA. DeSantis rozcupoval Bidenovu politiku jako faktický „bianko šek“, který slouží k erozi amerických zájmů a „odvádí pozornost“ od toho, co by mělo být naléhavější prioritou.

Zdůraznil, že vláda Spojených států „nemůže upřednostňovat intervenci v eskalující zahraniční válce před obranou naší vlastní vlasti“ – což je také ozvěnou sžíravé kritiky malé skupiny členů Kongresu za GOP, jako jsou Matt Gaetz, Thomas Massie a Marjorie Taylor Greeneová.

„Zatímco Spojené státy mají mnoho životně důležitých národních zájmů – zabezpečení našich hranic, řešení krize připravenosti naší armády, dosažení energetické bezpečnosti a nezávislosti a kontrola ekonomické, kulturní a vojenské moci Komunistické strany Číny – další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem mezi ně nepatří,“ uvedl DeSantis. Pravděpodobně se jedná o narážku na občanskou válku, která ruské invazi z 24. února 2022 o mnoho let předcházela: konflikt v Donbasu, který se táhl od roku 2014 a podle mnoha odhadů si na obou stranách vyžádal přes 14 000 obětí.

„Financování tohoto konfliktu Bidenovou administrativou prakticky ‚bianko šekem‘ na ‚tak dlouho, jak bude třeba‘, bez jakýchkoli definovaných cílů nebo odpovědnosti, odvádí pozornost od nejnaléhavějších problémů naší země,“ dodal.

Zásadní je, že dotazník využil také jako příležitost poukázat na to, že nezodpovědná eskalace angažovanosti Bidenova Bílého domu v podpoře Kyjeva nakonec dotlačila Moskvu do „faktického spojenectví“ s Čínou.

„Protože Čína nedodržela a nedodrží embargo, Rusko zvýšilo své zahraniční příjmy, zatímco Čína těží z levnějších pohonných hmot. Spolu se záměrným vyčerpáním strategických ropných rezerv a podporou levicového Zeleného nového údělu Biden dále posílil ruskou ekonomiku ovládanou energetikou a Putinovu válečnou mašinérii na úkor Američanů,“ uvedl floridský guvernér.

A k otázce letounů F-16, kterou v současné době prosazují někteří jestřábi v Kongresu a o níž údajně uvažuje administrativa…

DeSantis uvedl, že letouny F-16 a rakety dlouhého doletu by měly být „smeteny ze stolu“, protože tyto kroky by mohly riskovat „zatažení Spojených států do konfliktu a přiblížit nás k horké válce mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi světa“.

Floridský republikán se dále pustil do toho, co nazval americkou politikou „změny režimu“ v Rusku, která je podle něj „bezpochyby populární mezi intervencionisty zahraniční politiky Washingtonu“.

Přestože Biden oficiálně odmítá, že by vedl politiku změny režimu, DeSantis zdůraznil, že současná trajektorie směřuje tímto směrem a neponechává žádné dobré možnosti, protože situace na Ukrajině eskaluje. Uvedl, že jakýkoli pokus o odstranění Putina od moci „by značně zvýšil sázky konfliktu, což by zvýšilo pravděpodobnost použití jaderných zbraní“.

„Taková politika by ani nezastavila smrt a ničení ve válce, ani by nevytvořila v Kremlu proamerického, madisonského konstitucionalistu. Historie naznačuje, že Putinův nástupce by v této hypotetické situaci byl pravděpodobně ještě bezohlednější,“ napsal. „Náklady na dosažení takového pochybného výsledku by se mohly stát astronomickými.“

Vzhledem k tomu, že Donald Trump kandiduje a podle některých průzkumů jsou si jejich popularita a podpora mezi republikánskými voliči velmi blízké, bude zajímavé sledovat, zda se Trump vyrovná DeSantisovu důrazu na neintervenci v „územním sporu“ na Ukrajině, nebo jej překoná. Jisté je, že Trump se již nyní ostře vymezuje proti Bidenově politice na Ukrajině. To vše přinejmenším znamená, že debata uvnitř GOP se pravděpodobně bude stále více posouvat proti politice eskalace amerického angažmá, přestože jestřábi mají v současnosti stále většinou největší vliv.

Zdroj: zerohedge.com