Ruští představitelé se ohradili proti ukrajinským řečem o změně oficiálního názvu Ruska na Moskva poté, co ukrajinská petice týkající se možné změny názvu nasbírala 25 000 podpisů. (Foto: Flickr)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajně nařídil ukrajinskému premiérovi Denisu Šmygalovi, aby „pečlivě“ zvážil přejmenování Ruska na Moskvu a zohlednil důsledky podle mezinárodního práva a to, zda je to možné v historických a kulturních souvislostech.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v sobotním prohlášení zveřejněném na Telegramu uvedla, že Zelenskij se snaží vytvořit „protiruskou Ukrajinu“.

Na zprávu reagoval také Dmitrij Medveděv, blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina a místopředseda ruské bezpečnostní rady, který podle Nového hlasu Ukrajiny uvedl, že o změně názvu uvažovat nebudou.

„Nejvyšší nacista Kyjeva [Zelenskij] dal pokyn vypracovat otázku přejmenování Ruska na Moskvu. No, co na to říct… Naše odpověď? Ne, samozřejmě že ne,“ řekl Medveděv.

V petici se uvádí, že název „Moskva“ se „používal v evropských a některých asijských jazycích“ a objevil se „na mnoha historických mapách z 16.-19. století, které vznikly v Evropě před a po přejmenování Moskevské říše na Všeruskou říši“.

Zdroj: thehill.com