Ukrajina po 3 letech bojů: USA chtějí vyjednávat, Putin dal nabídku

I po třech letech neustálých bojů, bombardování a úderů bezpilotních letounů je válka na Ukrajině v Moskvě považována za „zvláštní vojenskou operaci“. (Foto: Flickr)
Za tu dobu se území našeho východního souseda změnilo. Rusové obsadili pohraniční území, kterého se podle všeho odmítají vzdát. Ukrajina už pravděpodobně nikdy nebude vypadat stejně jako před válkou.
Good to see CNN using a war map indicating the territory liberated by Ukraine since 2022. This offers a far more realistic picture of the overall military situation than maps that only mark the Ukrainian land still under Russian occupation pic.twitter.com/3Xxe7zZxKa
— Business Ukraine mag (@Biz_Ukraine_Mag) February 15, 2025
Ruský prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu 24. února 2022. Od plánované bleskové války uplynuly tři roky a Ukrajině se s výraznou pomocí Západu stále daří své území chránit. Neplatí to však o každém metru ukrajinského území. Rusové obsadili pohraniční oblasti na východě i na jihu země.
This @Reuters map depicts Russian gains in Ukraine since December 2023 using control of terrain data compiled by ISW and @criticalthreats ⬇️ pic.twitter.com/37EjquoP0f
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) February 3, 2025
Jak uvádí CNN, ukrajinským silám se podařilo část z nich získat zpět, ale miliony obyvatel byly vyhnány ze svých domovů nebo přímo zabity během střetů mezi nepřáteli.
Od roku 2022 Ukrajina ztratila 11 % svého území. Uvádí to Institut pro studium války (ISW). Na začátku konfliktu se vojáci snažili chránit zejména hlavní město Kyjev, což se jim nakonec podařilo. Později se vojska přesunula také do Charkova a jižní části Chersonu. Těžké ztráty však Ukrajinci utrpěli během bojů v Doněcku a Bachmutu.
Russia vs Ukraine – Battle map of 3 months of war in less than 2 minutes. pic.twitter.com/R4N9cQQHYY
— Epic Maps 🗺️ (@theepicmap) August 28, 2023
Vezmeme-li v úvahu i území obsazené separatisty podporovanými Ruskem, ztratila Ukrajina od roku 2014 18 % svého území. Rok 2014 je zmiňován především kvůli anexi Krymského poloostrova. Ruské síly toto území nezákonně anektovaly krátce po krvavých událostech na Majdanu (střelba do lidí). V témže roce ruská vojska obsadila také Donbas, který jim patří dodnes.
Putin očekával, že invaze na Ukrajinu bude trvat jen několik dní a že obsadí celou zemi včetně hlavního města Kyjeva. Do dnešního dne se mu to nepodařilo a zřejmě se mu to nepodaří ani tentokrát, neboť se stále častěji hovoří o budoucí mírové smlouvě.
Ukrajinci se mohli dlouhé tři roky bránit díky svému největšímu spojenci, Spojeným státům. Od začátku války poskytly USA Kyjevu vojenskou, humanitární a finanční pomoc v celkové výši 95 milionů dolarů. S nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě však může být veškerá tato pomoc ohrožena.
Trump se během volební kampaně vyjadřoval k pomoci Ukrajině kriticky. Teprve nedávno navrhl, aby USA výměnou za tuto velkorysou pomoc získaly přístup k ukrajinským nerostným zdrojům. Prezident Zelenskyj to však odmítl.
Ukraine’s mineral resources are valued at $15 trillion, and they happen to be concentrated in the areas currently occupied by Russia.
— Zineb Riboua (@zriboua) February 21, 2025
Map from United24 Media pic.twitter.com/OxOJkUKyn2
„Dal jsem jasně najevo, že jim (Ukrajině) nemůžeme posílat další finanční pomoc. My (USA) za to musíme něco dostat. Jako ekvivalent jsem například navrhl 500 miliard dolarů z těžby nerostných surovin. Oni s tím v podstatě souhlasili,“ řekl Trump na začátku letošního února. Putin již stihl zareagovat a navrhl Trumpovi, že by schválil těžbu na okupovaném území Ukrajiny, které považuje za součást Ruska.
Cette carte diffusée @LCI présente une partie des ressources du territoire ukrainien conquis par la Russie. Elle concentre des métaux rares essentiels pour le spatial, l’aéronautique et les technologies de l’information. C’est un hold up qui se prépare dans cette région. pic.twitter.com/qfA1OgysDS
— PERRI (@pascalperri) February 25, 2025
Zdroj: newsweek.com, cnn.com