V úterý bylo oznámeno, že Spojené státy se v OSN dvakrát postavily na stranu Ruska, pokud jde o rezoluce týkající se Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Prvním hlasováním, při němž se USA postavily na stranu Ruska, byla rezoluce vypracovaná západní Evropou, která odsuzovala Rusko za jeho vojenskou operaci na Ukrajině a podporovala zachování území, o něž Ukrajina během války přišla ve prospěch Ruska. USA nehlasovaly pro odsouzení ruských akcí ani pro podporu ukrajinské „územní celistvosti“.

Druhou rezolucí, pro kterou USA hlasovaly, byla rezoluce, kterou samy navrhly. Byla přijata v Radě bezpečnosti OSN a vyzývala k ukončení války na Ukrajině, přičemž neobsahovala žádnou kritiku Ruska. Tato rezoluce prošla Radou bezpečnosti, přestože ji nepodpořily Spojené království a Francie, které se zdržely hlasování poté, co byly vetovány jejich pokusy o změnu znění.

Tyto kroky jsou výtkou světovému řádu, který byl nově nastolen po skončení druhé světové války. K otřesům dochází v době, kdy prezident Donald Trump dává přednost míru před válkou a vyjednávání.

„Trumpův Bílý dům narušil transatlantické spojenectví, získal si přízeň Moskvy a zpochybnil dlouhodobý americký závazek vůči evropské bezpečnosti. Tato roztržka se v pondělí obnažila na půdě 193členného Valného shromáždění OSN, když američtí diplomaté prosadili svou omezenou rezoluci truchlící nad ztrátami na životech během ‚rusko-ukrajinského konfliktu‘ a vyzývající k jeho rychlému ukončení,“ uvedla v úterý BBC.

„Evropští diplomaté předložili podrobnější text, v němž obviňují Rusko z invaze v plném rozsahu a podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny.“

Tento krok může být vnímán jako pokus o podkopání kroků Spojených států při jejich snaze o ukončení války.

„Evropská unie v pondělí nabídla Ukrajině vlastní dohodu o ‚kritických surovinách‘, právě když americký prezident Donald Trump prohlásil, že Washington je blízko uzavření dohody s Kyjevem o právech na jeho rozsáhlé přírodní zdroje,“ uvedl v úterý server Politico.

Zdroj: aljazeera.com