Americký prezident Donald Trump podepsal rozhodnutí o sankcích proti Turecku kvůli situaci v Sýrii. Vyzval k nátlaku na Ankaru. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo. (Foto: Flickr)

Omezení se mohou dotknout osob a organizací, jejchž činy „ohrožují civilisty nebo vedou k dalšímu oslabování míru, bezpečnosti a stability“ v regionu, uvedl v písemném prohlášení Pompeo.

Na americkém ministerstvu financí upřesnili, že na seznam sankcí se dostalo už turecké ministerstvo obrany a energetiky, stejně jako jejich ministři Hulusi Akar a Fatih Dönmez, a také místopředseda vládní Strany pro spravedlnost a rozvoj Süleyman Soylu.

Kromě toho bylo dříve oznámeno, že Washington má v úmyslu zvýšit cla na tureckou ocel na 50 %.

Informace o tom, že Donald Trump zavede sankce na Turecko, se objevila již dříve. Sám Trump před dvěma dny oznámil, že je připraven sankce v souvislosti s vojenskou operací Ankary v Sýrii proti Syrským demokratickým silám (SDF) na Turecko uvalit.

„Pracuji s (senátorem, pozn. red.) Linsey Grahamem a mnoha členy Kongresu, a to včetně demokratů, ohledně uvalení silných sankcí proti Turecku. Ministerstvo financí je připraveno začít, může být vyžadován další zákon. V této otázce existuje skvělá shoda. Turecko požádalo, abychom to nedělali. Čekejte!“ napsal Trump na Twitter.

Včera pak agentura Bloomberg přišla s informací, že zjistila datum zavedení těchto sankcí.

„Podle zdroje bude první fáze sankcí namířena proti široké škále jednotlivců a (tento balíček sankcí, pozn. red.) čeká na schválení prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem,“ poznamenává agentura.

Turecko na možné sankce reagovalo tak, že v případě jejich zavedení země podnikne odvetné kroky.

V neděli 13. října jsme také informovali o tom, že došlo k dosažení dohody mezi autonomní administrativou území na severovýchodě Sýrie a syrskými úřady o tom, že bude syrská armáda rozmístěna na hranici Sýrie a Turecka.

Armáda má pomoci v obraně proti útoku turecké armády a protureckých skupin.

Zdroj:  bbc.co.uk