Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podepsal dekret, který vylučuje jakékoli rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a prohlašuje, že by byly „nemožné“. (Foto: Youtube / CNN)

Dekret poprvé předložila Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Podle ukrajinského listu Ukrajinska pravda dekret konstatuje „nemožnost vést jednání s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem“.

Tento krok formalizoval komentáře, které Zelenskij učinil v pátek po Putinově schválení anexe čtyř ukrajinských území. „Neví, co je to důstojnost a čestnost. Proto jsme připraveni na dialog s Ruskem, ale s jiným ruským prezidentem,“ řekl Zelenskyj.

Kreml v reakci na Zelenského krok uvedl, že s rozhovory počká, až změní svůj postoj nebo až bude v Kyjevě nový prezident.

„Nyní budeme čekat buď na to, až současný ukrajinský prezident změní svůj postoj, nebo až bude na Ukrajině jiný prezident, který změní svůj postoj v zájmu ukrajinského lidu,“ řekl Peskov.

Během svého pátečního projevu Putin řekl, že je otevřen rozhovorům s Ukrajinou, ale uvedl, že o statusu území, která Rusko anektuje, se nediskutuje. „Vyzýváme kyjevský režim, aby okamžitě zastavil palbu a veškeré nepřátelské akce; aby ukončil válku, kterou rozpoutal v roce 2014, a vrátil se k jednacímu stolu,“ řekl.

„Jsme na to připraveni, jak jsme již nejednou řekli. Ale o volbě lidí v Doněcku, Luhansku, Záporoží a Chersonu se diskutovat nebude,“ dodal Putin.

Spojené státy neprojevily žádné známky podpory diplomatického řešení a Bidenova administrativa nehodlá ustoupit od své podpory Ukrajině navzdory riziku, že tím Moskvu vyprovokuje.

Zdroj: antiwar.com