Prezident Kyrgyzstánu Sooronbaj Žeenbekov oznámil, že v zemi proběhl pokus o nezákonné převzetí moci. Politik také vyzval k vyšetření všech narušení parlamentních voleb a připustil možné anulování jejich výsledků. (Foto: Youtube)

„Uplynulou noc se některé politické síly pokusily nezákonně převzít státní moc. Použily výsledky voleb jako důvod k narušení veřejného pořádku,“ uvádí se v prohlášení prezidenta.

Kyrgyzský prezident Žeenbekov také zdůraznil, že dal příkaz, aby bezpečnostní složky nestřílely.

„Přikázal jsem bezpečnostním složkám, aby nestřílely a neprolévaly krev, aby nebyl ohrožen život ani jednoho občana. Zatím jsme přijali všechna možná opatření, abychom nedopustili vyostření situace. Klid ve státu a stabilita společnosti jsou cennější než jakýkoliv poslanecký mandát,“ oznámil Žeenbekov.
Protestující podle něj „narušili mírový život občanů“, neposlouchali bezpečnostní složky, zbili zdravotníky a poškodili některé budovy.

Prezident také poznamenal, že Ústřední volební komisi navrhl, aby byla vyšetřena všechna narušení při parlamentních volbách, a připustil také anulování jejich výsledků.

„Vzhledem k situaci prezident Ústřední volební komisi doporučuje, aby byly důkladně prostudovány materiály spojené s narušeními, včetně anulování výsledků parlamentních voleb,“ uvedl prezidentův mluvčí.

Zároveň prezident vyzval lídry politických stran, aby se obrátili ke svým přívržencům a vyzvali je ke klidu. Všechny občany země také vyzval k zachování míru.