Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý oznámil, že až třetina všech elektráren byla v uplynulém týdnu napadena ruskými raketami a drony, což způsobilo „masivní výpadky elektřiny v celé zemi“. (Foto: Shutterstock)

Tyto pokračující údery proti energetické infrastruktuře označil za „teroristické útoky“ a uvedl, že to znamená, že „nezbývá žádný prostor pro jednání s Putinovým režimem“, jak uvádí tweet.

Již více než týden Rusko zesiluje leteckou bombardovací kampaň proti desítkám měst a obcí, která zahrnuje rozsáhlé použití sebevražedných dronů. Ukrajina a její západní podporovatelé mají podezření, že se jedná o drony íránské výroby, což přimělo EU, aby v úterý pohrozila novými sankcemi proti Teheránu.

Zelenskyj v samostatném příspěvku na sociálních sítích uvedl, že ruské síly jednají „zákeřně – zabíjejí civilisty, zasahují obydlí, infrastrukturu“, uvádí se v prohlášení Telegramu. „Kvůli ruskému raketovému teroru v některých městech a regionech Ukrajiny musí energetici omezovat dodávky elektřiny, aby celý systém fungoval stabilně.“

List The Hill v úterý o některých posledních úderech napsal: „Město Žytomyr, které leží západně od hlavního města Kyjeva, přišlo o elektřinu poté, co se v úterý dvojitý raketový úder zaměřil na energetické zařízení.“ Zpráva dále poznamenala, že „v Kyjevě raketové údery poškodily dvě energetická zařízení a v pondělí bylo město bombardováno vlnami vybuchujících sebevražedných dronů“.

Druhé největší ukrajinské město Charkov, které leží v blízkosti ruských hranic, bylo rovněž zasaženo při velkém útoku na energetickou infrastrukturu. Tím byla ohrožena elektrická síť ve městě, které mělo před válkou téměř 1,5 milionu obyvatel. Agentura Reuters to označila za „záměrnou kampaň s cílem zničit před zimou elektrická a vodárenská zařízení“.

Dva ruské regiony Belgorod a Kursk mezitím uvedly, že jejich obyvatelstvo bylo terorizováno ostřelováním z ukrajinské strany hranice. „Vlaková doprava v Belgorodské oblasti byla dočasně zastavena poté, co ostřelování zasáhlo železniční stanici a poškodilo koleje, napsal gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov na svém oficiálním kanálu Telegram,“ uvádí The Moscow Times.

„Dodal, že jeden člověk byl zraněn střepinou v noze a ve dvou vesnicích došlo k výpadku elektřiny,“ uvedla publikace. „V Kurské oblasti gubernátor Roman Starovoit oznámil, že Ukrajina ostřelovala obce Tetkino a Popovo-Ležači, což rovněž přineslo výpadky elektřiny v regionu.“

Tyto nové vlny ruských útoků na ukrajinskou energetiku přicházejí uprostřed varování Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Ukrajinu a možná i celou Evropu:

Na brífinku pro média regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Henri P. Kluge uvedl, že organizace se snaží předvídat a připravit se na výzvy blížící se „kruté“ zimy v rámci své humanitární reakce na ruskou válku v zemi.

Kluge poznamenal, že riziko COVID-19, omrzlin, podchlazení, zápalu plic, mrtvice a infarktu se pravděpodobně zvýší u Ukrajinců, kteří žijí „nejistě“, ať už v nevyhovujících přístřešcích, bez přístupu k vytápění nebo pravidelným stěhováním na různá místa.

„Zničení domů a nedostatečný přístup k palivu nebo elektřině v důsledku poškozené infrastruktury se může stát otázkou života a smrti, pokud lidé nebudou moci vytápět své domovy,“ zdůraznil Kluge.

Zdroj: thehill.com