Nejvyšší americký generál, který je nyní ve výslužbě, prohlásil, že věří, že ukrajinské síly mohou do léta příštího roku znovu dobýt Krymský poloostrov. (Foto: NARA)

Ben Hodges je bývalý velící generál armády Spojených států v Evropě a předpovídá, že „Krym bude do léta svobodný“.

Německým novinám Frankfurter Allgemeine Zeitung ve vyjádřeních zveřejněných o víkendu řekl: „Když se podívám na situaci, vidím, že situace Rusů se každým týdnem zhoršuje.“ Hodges dále vysvětlil, že ukrajinská armáda si pravděpodobně udrží tuto dynamiku vzhledem k „daleko lepšímu“ logistickému vybavení a motivaci k boji.

„Říká se, že válka je zkouškou vůle a logistiky – a v obou ohledech je Ukrajina daleko lepší,“ řekl Hodges německé publikaci. „Rusové musí [válku] prohrát, jinak to za dva nebo tři roky zkusí znovu.“

Podle něj Kreml hodně sází na svou „jedinou naději“, že Západ a země NATO ztratí odhodlání vojensky podporovat Ukrajinu.

Bývalý vrchní velitel armády pro Evropu rovněž uvedl, že očekává více sabotážních útoků proti ruským aktivům a klíčovým logistickým a surovinovým uzlům, jako například při nedávných bombových útocích proti mostu přes Kerčský průliv a plynovodu Nord Stream:

„Dělají tedy vše, co mohou, aby prodloužili válku a rozšířili strach a nejistotu na Západě. K tomu jim poslouží jakýkoli prostředek: Mladí muži, kteří jsou nyní odváděni jako potrava pro děla, stejně jako útoky na infrastrukturu na Západě,“ řekl Hodges pro FAZ.

„Domnívám se proto, že v příštích týdnech a měsících budeme svědky dalších takových sabotáží a útoků nebo alespoň pokusů o ně.“

To přichází v době, kdy došlo k zesílení přeshraničního ostřelování a raketových útoků na ruské město Belgorod, které leží severně od ukrajinských hranic nedaleko velkého ukrajinského města Cherson.

Ale navzdory tomu, že většinu uplynulého měsíce jsme byli svědky toho, jak jeden titulek za druhým oznamoval rychlý postup ukrajinských sil proti Rusům na východě, Kreml v neděli oznámil nové významné úspěchy:

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly odrazily snahy ukrajinských jednotek o postup v Doněcké, Chersonské a Mykolajivské oblasti a způsobily nepříteli podle jeho slov značné ztráty.

Mluvčí ministerstva uvedl, že „během prudkých bojů jednotky ruské armády udržely pozice, které držely, a způsobily nepříteli značné ztráty“.

Foto: War_Mapper

Pokud jde o spekulace, že by Ukrajina mohla přenést boj přímo na Krym, zůstává faktem, že ruská armáda pravděpodobně stále disponuje obrovskou nevyužitou živou silou, neboť Putinova částečná mobilizace stále probíhá.

Stále také platí, že Putin stále nevyhlásil plný a formální „válečný stav“. To by však pravděpodobně platilo v případě, že by ze strany kyjevských sil existovala jakákoli vážná snaha o invazi na Krym.

Zdroj: dw.com