Dalajláma se omluvil za to, že políbil malého chlapce na rty a požádal ho, aby mu „vylízal jazyk“ poté, co video s tímto incidentem vyvolalo pobouření na sociálních sítích. (Foto: Twitter)

Sedmaosmdesátiletý buddhistický kněz „incidentu lituje“ a chce se omluvit „chlapci a jeho rodině, jakož i mnoha svým přátelům po celém světě, za bolest, kterou mohla jeho slova způsobit“, uvádí se v prohlášení, které v pondělí zveřejnila jeho kancelář.

„Jeho Svatost si často nevinně a hravě dobírá lidi, které potkává, a to i na veřejnosti a před kamerami,“ dodává se v prohlášení.

Vůdce si ho zavolá na pódium a pokyne mu na tvář se slovy: „Nejdříve sem,“ uvádí se v živém překladu z akce. Chlapec vyhoví a Dalajáma mu nabídne objetí a pak se chlapce dál drží.

Vůdce mu pak pokyne ke rtům a řekne „myslím, že také sem“. Podepře chlapci bradu a políbí ho na ústa, zatímco publikum se směje a tleská.

Dalajáma se odmlčí a pak dodá: „a olízne mi jazyk.“ Chlapec pomalu přiblíží hlavu k Dalajámovi, ale zdá se, že se jen dotkne jeho čela, a pak se stáhne.

K incidentu došlo na únorové akci v chrámovém komplexu Tsuglagkhang, kde Dalajáma pobývá. Zúčastnilo se ho více než 120 studentů, kteří absolvovali kurz dovedností pořádaný nadací M3M – charitativní odnoží významné indické realitní skupiny.

Zdroj: npr.org