Čínské ministerstvo financí slíbilo odvetná opatření, až bude od 1. září zavedeno desetiprocentní americké clo na čínský import, informuje Reuters. (Foto: Pixabay)

V prohlášení ministerstva se praví, že nové sankce podkopávají jednání mezi USA a Čínou a zmaří výsledek dosažený na jednáních Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga.

Zvýšení cla v červenci oznámil osobně Trump. Dotkne se zboží za 300 miliard dolarů. Příčinou nespokojenosti USA bylo odmítnutí Číny zvýšit nákup od amerických farmářů.

13. srpna Washington zmírnil chystané sankce. Pro řadu zboží byly odloženy do 15. prosince. V seznamu jsou chytré telefony, notebooky, herní konzole, monitory a některé druhy obuvi a oděvů. Trump vysvětlil toto rozhodnutí péčí o americké spotřebitele před vánočními nákupy.

Trh reagoval na toto rozhodnutí jako na oteplení ve vztazích dvou zemí, ale prohlášení čínského ministerstva financí toto tvrzení zpochybňuje. Jak konkrétně odpoví Čína, nebylo upřesněno.

Obchodní neshody mezi USA a Čínou se objevily loni v červnu poté, co se prezident Donald Trump rozhodl uvalit 25% sazby na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů ve snaze snížit obchodní deficit. Od té doby si obě země vyměnily několik sérií odvetných kroků.

Na konci května Washington zvýšil cla na další čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů o 25 %. Peking reagoval tím, že oznámil zvýšení sazeb až o 25 procent na dovoz z USA ve výši 60 miliard dolarů od června.

K následkům americko-čínského obchodního konfliktu se vyjádřil dříve i Mezinárodní měnový fond, který ve své zprávě po setkání finanční dvacítky v Japonsku 8. a 9. června uvedl, že kvůli této válce může do roku 2020 světové HDP přijít 0,3 %.

Zdroj:  reuters.com