Srbský prezident varoval, že planeta vstupuje do „velkého světového konfliktu“, který by mohl nastat během příštích dvou měsíců. (Foto: Flickr)

Aleksandar Vučić se takto znepokojivě vyjádřil během prvního dne zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

„Krizi vidíte ve všech částech světa,“ řekl Vučič srbské státní televizi RTS.

„Myslím, že realistické předpovědi by měly být ještě temnější,“ dodal. „Naše pozice je ještě horší, protože OSN byla oslabena a velmoci v posledních desetiletích převzaly moc a prakticky zničily řád OSN.“

Srbský vůdce varoval, že válka mezi Ruskem a Ukrajinou přešla do mnohem smrtonosnější fáze.

„Předpokládám, že opouštíme fázi speciální vojenské operace a blížíme se k velkému ozbrojenému konfliktu, a nyní se stává otázkou, kde je hranice, a zda po určité době – možná i po měsíci či dvou – vstoupíme do velkého světového konfliktu, který jsme neviděli od druhé světové války,“ řekl.

Vučičovy výroky zazněly ve stejný den, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil okamžitou „částečnou mobilizaci“ vojsk v počtu 300 000 vojáků.

Ve veřejném projevu k národu Putin varoval, že neblufuje a že je připraven použít „všechny prostředky, které máme k dispozici“, aby ochránil územní celistvost Moskvy.

„Nyní (Západ) hovoří o jaderném vydírání,“ řekl Putin.

„Byla ostřelována Záporožská jaderná elektrárna a také některé vysoké posty – představitelé států NATO -, kteří říkají, že by mohla existovat možnost a přípustnost použití jaderných zbraní proti Rusku,“ dodal.

Putin zlověstně ujistil, že západní mocnosti by si měly „připomenout, že naše země má také různé ničivé zbraně, a pokud jde o některé komponenty, jsou dokonce modernější než zbraně NATO“.