Síly pod vedením NATO jsou připraveny zasáhnout v severním Kosovu, pokud bude ohrožena stabilita v regionu. (Foto: Flickr)

NATO v nedělním prohlášení uvedlo, že v severních obcích Kosova roste napětí a že kosovské síly v Prištině (KFOR) situaci pozorně sledují.

Mírové síly KFOR pod vedením NATO byly zřízeny v roce 1999 přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, která přišla v reakci na zhoršující se humanitární krizi.

Napětí opět roste v souvislosti s novým vládním nařízením, které bude nutit lidi vstupující do Kosova se srbskými průkazy totožnosti, aby je během svého pobytu nahradili dočasným dokladem.

V neděli etničtí Srbové v severním Kosovu – částečně uznaném státě sousedícím se Srbskem na Balkáně – na protest proti novému pravidlu zablokovali dva klíčové hraniční přechody se Srbskem.

NATO uvedlo, že KFOR situaci pozorně sleduje „a je připraveno zasáhnout, pokud bude ohrožena stabilita“.

„KFOR udržuje na místě viditelnou a pohyblivou pozici a velitel KFOR je v kontaktu se všemi svými hlavními partnery, včetně zástupců kosovských bezpečnostních organizací a srbského ministerstva obrany,“ uvedlo NATO v prohlášení.

Nové nařízení mělo vstoupit v platnost 1. srpna, ale Kosovo později v neděli oznámilo, že rozhodnutí o poznávacích značkách a průkazech vydávaných Srbskem odkládá na 1. září.

Zdroj: foxnews.com