Rusko údajně zřídí vojenskou základnu v Srbsku, tvrdí ruský velvyslanec v Srbsku, jak bylo oznámeno v pondělí 8. srpna. (Foto: Flickr / ilustrační)

Tvrzení o tom, že Rusko zřídí v Srbsku vojenskou základnu, pronesl ruský mimořádný a zplnomocněný velvyslanec v Srbsku Alexandr Bocan-Charčenko.

„Zřízení ruské vojenské základny v Srbsku je suverénní záležitostí samotné země. Navíc je to záležitost vlastních zájmů Ruska,“ řekl v rozhovoru pro SM News.

Srbsko je v současnosti pro Rusko přátelským státem. Na rozdíl od většiny evropských zemí neuvalilo žádné protiruské sankce.

Tato zpráva následuje po zprávách o odstranění sochy Světového míru darované Sovětským svazem z podstavce ve finských Helsinkách, které v pondělí 8. srpna rozzlobilo Rusko.

Odstranění kontroverzní sochy Světového míru od Sovětského svazu ve finských Helsinkách bylo provedeno před sedmou hodinou ranní, přičemž socha měla být z Helsinek odvezena po moři na bárce.

Vzdálenost od původního umístění sochy k bárce byla asi deset metrů. Přesun údajně trval něco málo přes pět minut, podle místních zpráv se však připravoval více než týden.

Socha bude nahrazena chodníkem, v současné době se v oblasti buduje tramvajová trať.

Zdroj: britic.co.uk