Švýcarský ministr životního prostředí čelí odporu poté, co doporučil lidem, aby se v zimě sprchovali společně ve snaze snížit spotřebu energie a zabránit výpadkům. (Foto: Flickr)

Dvaašedesátiletá Simonetta Sommarugaová navrhla, aby lidé „vypínali počítač, když ho nepotřebujete, nebo zhasínali světla či se společně sprchovali“, což je součástí jejích opatření podporujících snížení spotřeby energie o 15 procent, uvedl londýnský deník The Times.

(L-R) Prezident švýcarské konference kantonálních ředitelů pro energetiku Roberto Schmidt, švýcarská ministryně infrastruktury, dopravy, životního prostředí a energetiky Simonetta Sommaruga a ministr hospodářství Guy Parmelin přicházejí na tiskovou konferenci, na které oznámí opatření proti možnému nedostatku energie v letošní zimě, v Bernu 31. srpna 2022. (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

Její návrhy byly podle zprávy reakcí na dotazy čtenářů švýcarských novin 20 Minuten týkající se vládní kampaně.

Úřady ve Švýcarsku, které dováží 75 % plynu z Německa, v srpnu oznámily, že od října 2022 do konce března 2023 chtějí snížit spotřebu energie o 15 % oproti průměrné spotřebě za posledních pět let.

Ve stejném měsíci zahájili kampaň s názvem „Energie je omezená. Neplýtvejme jí“, v níž vyzývá lidi, aby pomohli zajistit, že země před zimou nebude mít nedostatek energie, a to například tím, že budou méně používat vodu, vypínat elektrické spotřebiče a světla, když je nepoužívají, a snižovat teplotu vytápění.

Pokud se situace nezlepší a dojde k dalšímu nedostatku, mohla by švýcarská federální rada podle místních zpráv zavést „omezení spotřeby, zákazy a systémy kvót“.

Komentáře sociální demokratky Sommarugové však ostře kritizovala Géraldine Savaryová, redaktorka ženského časopisu Femina.

V úvodníku zveřejněném 16. září Savaryová napsala, že švýcarská vláda se snaží „spravovat naše soukromé životy až do těch nejtriviálnějších detailů“.

Vtipně dodala, že obyvatelé Švýcarska by se měli probouzet za zvuku „cvrlikání ptáků“, protože si odpojili budíky, a snídat v „přítmí kuchyně“, než se vydají do práce „ruku v ruce, přičemž auto, skútr a elektrokolo nechali v garáži“.

Ohlasy přiměly Sommarugovou, aby švýcarskému deníku Tages-Anzeiger sdělila, že její poznámky týkající se společného sprchování byly určeny mladým lidem.

Poznamenala, že „po dosažení určitého věku už není společné sprchování vhodné pro všechny“, ale dodala, že myšlenka společného sprchování za účelem snížení spotřeby energie se podle ní setkala se všeobecným ohlasem, uvedl londýnský deník The Times.

Ačkoli je Švýcarsko jednou z nejbohatších zemí světa, je podle webu swissinfo.ch jednou z nejméně soběstačných zemí, pokud jde o výrobu energie, přičemž domácí výroba elektřiny pokrývá pouze 25 % energetických potřeb země. Nemá také vlastní zásobníky plynu, což znamená, že by na zemi mělo dopad méně plynu z Evropy.

Ruský státní energetický koncern Gazprom nedávno oznámil, že neobnoví tok plynu svým plynovodem Nord Stream 1 do Německa. Ropný gigant zatím neposkytl oficiální harmonogram obnovení provozu.

Zdroj: theepochtimes.com