Orwell posílá pozdravy. Ti, kteří si rádi přitápějí v obývacím pokoji, budou muset brzy počítat s tvrdými sankcemi. (Foto: Flickr)

Poté, co Švýcarsko pohrozilo „pachatelům trestných činů spojených s topením“ vězením, chtějí italští sousedé také zasáhnout.

Maximální teplota v italských bytech je 19 stupňů. Například těm, kteří si v dětském pokoji pustí radiátor, hrozí vysoké pokuty. 2500 eur by mohlo být vyplaceno již příští zimu.

Kromě toho má být vytápění zkráceno o jednu hodinu denně a topné období má začít o dva týdny později. Řím tak chce ušetřit šest miliard metrů krychlových plynu.

Co se týče sankcí, je však možné více. Pokud se vláda odvolá na zákon EU o energeticky účinných budovách z roku 2005, bude za nesprávnou údržbu topného systému účtováno až 3 000 eur.

Otázkou zůstává, kdo – když ne horliví sousedé – to má kontrolovat? Brzy by mohl nastat čas „hlídání topných bloků“. A to nejen v Itálii, ale také ve Švýcarsku, jak jsme již informovali.

Švýcaři jdou ve svých výhrůžkách ještě dál – až tři roky vězení pro ty, kteří úmyslně vytápějí své domovy příliš teple. Doufejme, že se tím rakouští zelení nebudou inspirovat.

Zdroj: exxpress.at