V době, kdy Švýcarsko přijímá drastická opatření ke snížení spotřeby plynu v zimě, včetně pokut a až tříletého vězení pro občany, kteří poruší nová nařízení, vzbudil pozornost virální plakát, který se šíří na švýcarských sociálních sítích a vyzývá občany, aby udávali své sousedy, kteří vytápějí své domovy při teplotě nad 19C (66,2F). (Foto: Facebook)

„Vytápí soused byt na více než 19 stupňů? Prosím, informujte nás,“ stojí na plakátu, který podle švýcarských médií v současné době koluje na komunikačních službách, jako jsou Signal a Telegram.

Tento plakát v současné době vyvolává mezi obyvatelstvem zmatek a rozhořčení.

Podle úřednice ministerstva energetiky Simone Hugové nemá federální vláda s plakátem nic společného.

„Žádné takové federální plakáty neexistují, ani nevyzýváme lidi k odhalení,“ řekla Hugová, která dodala, že vláda vyšetřuje, kdo hoax vytvořil.

Outlet „20 Minuten“ říká, že je snadné provést reverzní obrázek údajného plakátu na Googlu, kde jej lze nalézt na „freepiku“, který hostí více než 25 milionů obrázků, a uvádí šablonu jako „prázdnou maketu billboardu“.

Přesto skutečnost, že tolik lidí uvěřilo, že plakát je skutečný, nepřekvapuje vzhledem k extrémním opatřením vlády na úsporu energie – včetně zákazu teploty v domácnostech nad 66,2 F, stejně jako maximální teploty teplé vody 60 stupňů a vypnutí saun a bazénů. Za „úmyslné“ porušení hrozí tři roky vězení, zatímco za nedbalostní porušení hrozí denní pokuta od 30 franků (31 USD) do 3 000 franků (3130 USD) a až 180 dní vězení.

Stručně řečeno: pokud si omylem špatně nastavíte termostat, budete na tom lépe než váš soused, který si úmyslně vyhřál bazén na 25 stupňů. Ještě vyšší trest by měl být pro firmu, která úmyslně překročí limity spotřeby plynu. Na příkaz ke kvótám se vztahují i trestní ustanovení. – Blick

Navíc podle ministra hospodářství Guye Parmelina mohou být prováděny namátkové kontroly, aby se zajistilo jejich dodržování.

A přestože výše uvedený plakát může být falešný, mluvčí DEF sdělil listu Blick, že „pokud by bylo porušení předpisů nahlášeno a prověřeno a následně prokázáno“, mohou proti porušovatelům zakročit.

Přesně tak, kontroly nejsou vyloučeny, zejména pokud někoho udá nespokojený soused nebo příliš horlivý sousedský bachař. V těchto případech může ten, kdo topí na 20 stupňů místo 19, očekávat pokutu. – Blick

„Pokud je v tomto směru podána stížnost, policie musí jednat,“ dodal ředitel švýcarské policie.

Zdroj: blick-ch, 20min-ch