Ruský prezident Putin se chystá v úterý večer moskevského času pronést důležitý projev na pozadí oznámení proruských úřadů v okupovaných regionech Ukrajiny, že se v nejbližších dnech budou konat referenda o připojení k Ruské federaci. (Foto: Youtube)

Informují o tom v posledních hodinách ruská média (strojový překlad): „Prezident Vladimir Putin možná v úterý 20. září promluví o referendech na území LLR, DLR, Chersonské a Záporožské oblasti. RBC o tom informovaly tři zdroje blízké prezidentské administrativě. Projev se očekává do konce dne, co přesně hlava státu řekne, není respondentům RBC známo.“

Objevily se zprávy, že po Putinově boku bude i ministr obrany Sergej Šojgu, což některé znalce vede ke spekulacím, že se dočkáme možného formálního vyhlášení války a „národní mobilizace“ ruské společnosti.

* * *

Několik promoskevských představitelů na Ukrajině v úterý oznámilo svůj záměr uspořádat referendum o připojení k Rusku, včetně šéfa Doněcké lidové republiky Denise Pušilina a Ruskem dosazeného úředníka nad jižním Chersonským regionem Vladimira Salda. „Myslím, že lidé zde na referendum dlouho čekali a pravděpodobně půjde o politický krok, který pomůže zajistit bezpečnost civilistů,“ řekl v úterý Pušilin.

Sousední Luhanská lidová republika, kde se před a v létě odehrávaly prudké boje, v nichž Rusko definitivně pohltilo většinu území, rovněž přijala zákon o konání hlasování, které je nyní vyhlášeno na 23. až 27. září.

Agentura Bloomberg při informování o tomto oznámení naznačuje, že ukrajinská protiofenzíva na východě země mohla ve skutečnosti urychlit časový plán Moskvy na anexi:

Poté, co kyjevská armáda vyhnala ruské jednotky z rozsáhlých oblastí území zabraných během sedm měsíců trvající invaze, Kreml urychleně připravuje fiktivní hlasování o připojení regionů Ukrajiny, které jeho síly stále kontrolují. Takzvaná Luhanská lidová republika může uspořádat hlasování již tento víkend, citovala v úterý agentura Interfax vysoce postaveného zákonodárce.

Také Vladimir Saldo z Chersonské oblasti uvedl, že „vedení správy Chersonské oblasti se rozhodlo připravit a uspořádat referendum“ po tom, co to označil za veřejný apel, a ve videoposelství řekl: „Chersonská oblast se rozhodla uspořádat referendum:

„Nastavili jsme kurz na sjednocení, návrat k Rusku. A od toho se neodvrátíme.“

Co se týče dvou samozvaných republik v Donbasu, to bylo od začátku války dlouho považováno za možná nevyhnutelné, ale i v částečně Ruskem kontrolované Záporožské oblasti již proruští představitelé hovoří o referendu na základě hnutí „Jsme spolu s Ruskem“.

Představitelé Kremlu se již dlouho nechávají slyšet, že ukrajinské regiony, které se v referendu vysloví kladně, budou uznány a budou přijaty do Ruské federace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň slíbil, že jeho síly nepřestanou bojovat, dokud nebude osvobozena každá píď ukrajinského území, včetně dokonce i Krymu – od roku 2014 pod ruskou kontrolou. Zatvrzení odhodlání na obou stranách v podstatě znemožnilo v tuto chvíli vyjednávání.

Referendum na okupovaném území dále zajistí, že bojující strany nebudou považovat přímé rozhovory za reálnou možnost. Agentura Bloomberg dále upozorňuje na to, jak referenda pravděpodobně změní dynamiku na bojišti:

Tím, že se okupované zóny stanou formálně součástí Ruska podle zákonů země, mohou referenda také umožnit Kremlu rozmístit tam vedle současných jednotek smluvních vojáků a vojenských dodavatelů také jednotky branců.

Dmitrij Medveděv, zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady, uvedl, že referenda povedou k větší ochraně obyvatel před útoky Ukrajiny. „Vniknutí na území Ruska je zločin, který umožňuje použít všechny síly sebeobrany,“ uvedl na Telegramu.

V Donbasu – v regionech DLR a LLR – dosud bojovaly především proruské separatistické milice. Tím, že se tato území stala ruským územím, se otevírá prostor pro „legální“ (v očích Moskvy) vstup pravidelných branců a dokonce i stálých vojenských základen.

Mezitím, v souvislosti s hlášenými ničivými ztrátami a všeobecným ústupem z pozic u Charkova, se má za to, že Rusko je na pokraji zásadní eskalace…

Po celý tento měsíc přetrvávaly zvěsti, že by Putin mohl být připraven formálně vyhlásit Ukrajině válečný stav. Zdroje státních médií v úterý uvádějí, že ruský parlament zřejmě podniká právní kroky, které mají připravit půdu pro mobilizaci vnitrostátních sil:

Státní duma hned ve druhém a třetím čtení jednomyslně schválila změny, včetně zavedení pojmů „mobilizace“ a „válečný stav“ do trestního zákoníku, jakož i stanovení odpovědnosti za rabování a dobrovolnou kapitulaci.

Vzhledem k tomu, že řada okupovaných ukrajinských regionů nyní vyhlašuje záměr uspořádat referenda, která přicházejí právě ve chvíli, kdy se v úterý objevují zprávy o prosazení těchto klíčových změn ve Státní dumě, se skutečně zdá, že se Rusko chystá rychle „odpovědět“ na probíhající ukrajinskou protiofenzívu dramatickým způsobem.

Margarita Simonyanová, šéfredaktorka státem financované zpravodajské televize RT, učinila následující zlověstnou předpověď: „Podle toho, co se děje a co se ještě stane, znamená tento týden buď předvečer našeho bezprostředního vítězství, nebo předvečer jaderné války. Nic třetího nevidím.“

Zdroj: zerohedge.com