Podle nejnovější analýzy mají společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna ze svých velmi úspěšných vakcín covid-19 každou minutu dohromady zisk 65 000 dolarů (1 363 980.000 českých korun, pozn. red). (Foto: Shutterstock)

Tyto společnosti prodaly naprostou většinu svých dávek do bohatých zemí, přičemž zapomněly na země s nízkými příjmy. Informovala o tom organizace People’s Vaccine Alliance (PVA), která bojuje za širší přístup k vakcínám covid-19.

Aliance odhaduje, že trojice výrobců léčiv letos dosáhne zisku před zdaněním ve výši 34 miliard dolarů. To je více než 1 000 dolarů za sekundu, 65 000 dolarů za minutu a 93,5 milionu dolarů za den (2 miliardy 125 milionů českých korun, pozn. red.).

„Je obscénní, že jen několik společností vydělává miliony dolarů každou hodinu, zatímco proti koronaviru jsou plně očkována jen dvě procenta lidí v zemích s nízkými příjmy,“ uvedla Maaza Seyoumová z Africké vakcinační aliance a Lidové vakcinační aliance pro Afriku.

Společnosti Pfizer a BioNTech dodaly do zemí s nízkými příjmy méně než jedno procento svých celkových dodávek, zatímco společnost Moderna pouze 0,2 procenta, uvedla PVA.

Jednání těchto tří společností je v kontrastu s jednáním společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, které poskytovaly své vakcíny na neziskovém základě, ačkoli obě oznámily, že v budoucnu plánují tuto charitativní činnost ukončit.

Společnosti Pfizer, BioNTech a Moderna, přestože získaly více než 8 miliard dolarů z veřejných zdrojů, odmítly prostřednictvím Světové zdravotnické organizace zveřejnit technologie vakcín pro výrobce v zemích s nízkými a středními příjmy, což by mohlo výrazně snížit jejich ceny.

„V případě vakcíny Moderna společnost po intenzivním tlaku Bílého domu a žádostech WHO urychlila svůj plán na replikaci vakcíny Moderna pro širší výrobu ve svém centru mRNA v Jihoafrické republice,“ uvedla skupina.

WHO začátkem tohoto měsíce schválila pro nouzové použití přinejmenším indický přípravek Covaxin. To dokazuje, že rozvojové země mají také kapacity a odborné znalosti, dodala PVA.

PVA, mezi jejíž 80 členů patří Africká aliance, Global Justice Now, Oxfam a UNAIDS, vyzývá farmaceutické společnosti, aby okamžitě pozastavily práva duševního vlastnictví na vakcíny covid-19.

Zdroj: reliefweb.int