Zástupci konzervativní strany vyzývají volební komisi, aby neprodleně přešetřila činnost zástupců George Sorose v Británii, píše Daily Mail. (Foto: Wikimedia)

Podle publikace usiluje pobočka nadace amerického finančníka v Londýně ovlivnit nadcházející britské volby, aby podpořila odpůrce brexitu v parlamentu a připravila premiéra Borise Johnsona o nejmenší naději na získání většiny.

George Soros čelí možnému vyšetřování ve Spojeném království. Americký miliardář je obviněn z toho, že utratil téměř 3 miliony liber na kampaň zaměřenou na „svržení“ britského premiéra Borise Johnsona, informuje Daily Mail.

Zástupci konzervativní strany vyzývají volební komisi, aby neprodleně zkontrolovala činnost zástupců Sorose v Británii. Důvodem řízení byla informace získaná publikací, že americký finančník se snaží v nadcházejících parlamentních volbách brexit „zablokovat“.

Podle publikace sponzoruje Nadace New York Open Society Foundation Soros prostřednictvím londýnské kanceláře proevropskou skupinu Best for Britain (BfB), která obchází zákaz zahraničního financování politických organizací. Přičemž se na webu voličům doporučuje, aby „takticky hlasovali“ pro odpůrce brexitu, kteří, pokud budou úspěšní, zbaví Johnson naději na většinu ve volbách.

Dříve liberální demokraté, Zelení a velšská strana podepsali dohodu „Unite to Remain“ („Spojeni v postoji“). Souhlasili, že nezpochybní 60 křesel v parlamentu, aby zvýšili šance na vítězství kandidátů, kteří se staví proti vystoupení z EU. Zástupci BfB se nazývají „spolucestujícími“ této aliance.

Od roku 2017 získala BfB od Soros 2,7 milionu liber. Tato částka byla objevena novinami Daily Mail ve zprávách londýnské reprezentační kanceláře americké nadace, která se nachází ve stejné budově jako jiné skupiny proti brexitu, včetně „Otevřené Británie“ a „Evropského hnutí“. Obě organizace hrají klíčovou roli v kampani lidového hlasování za druhé referendum o brexitu.

Je velmi pravděpodobné, že se Facebook stane hlavním bojištěm britských voleb. Proto BfB aktivně investuje do reklamy na této platformě. Jen za posledních 30 dní skupina utratila 137 tisíc liber na 165 různých reklam, upozorňuje Daily Mail.

„Vyzývám volební komisi, aby co nejdříve prošetřila, zda incident byl porušením pravidel financování, a objasnila, za co Best for Britain utrácí tyto zahraniční miliony," řekl Andrew Percy, zástupce konzervativců.

Zdůraznil, že existují jasná pravidla, podle nichž by dary tohoto rozsahu neměly být vynakládány na volební kampaň. Podle politika je nutné udělat vše pro to, aby skupiny, které dostávají zahraniční podporu, „které se snaží zabránit demokratickému vyjádření vůle britského lidu“, neovlivnily volby v zemi.

Mezitím BfB uvedla, že neporušují pravidla volební komise a na svou kampaň nevynakládají zahraniční prostředky. „Vzhledem k škodám, které může vláda Borise Johnsona a tvrdý brexit způsobit naší zemi, dostáváme velké množství darů z celé Británie," uvedla organizace.

V Británii má Soros zakořeněnou pověst muže, který „bankrotoval Bank of England“. V roce 1992 hrál na pokles libry, což vedlo k inflaci měny a vyvolalo paniku ve vládě Johna Majora, připomíná s chutí Daily Mail.

Podle slov samotného amerického miliardáře miluje Spojené království, a proto jej chce chránit před „tragickou chybou“ - odchodem z EU. Není to tak dávno kdy prohlásil, že investoval do kampaně proti brexitu nikoli pro ideologické nebo volební účely, ale za účelem „osvícení britské společnosti“.

Pokud čtenář dopěl až k těmto řádkům, určitě si vzpomene, že západní média amerického miliardáře obyvykle silně hájila, pokud se bezskrupolózně vměšoval do vnitřní politiky zejména středo a východoevropských zemí. A obviňovaly jejich politické garnitury, které se proti tomu ohradily, z antisemitismu. Nyní jim, očividně Sorosovo možné vměšování do západní, britské politiky již vadí. Obviní je někdo z "antievropanství" a "antisemitismu"?

Zdroj: pz.cz, dailymail.com