Policie ve středu provedla razii v sídle bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a na dalších místech v Brasílii a Riu de Janeiru v rámci vyšetřování falešných očkovacích průkazů Covid-19. (Foto: Instagram)

V rámci zatýkání byl ve středu ráno mezi šesti zatčenými osobami i Bolsonarova „pravá ruka“ podplukovník Mauro Cid Barbosa, informuje The Guardian.

Do vazby byli vzati také dva členové Bolsonarovy ochranky. Exprezident měl být vyslechnut později ve středu. V Bolsonarově rezidenci v Brasílii byl zabaven jeho mobilní telefon a po počátečním odporu musel heslo odevzdat.

Federální policie se údajně domnívá, že v databázi brazilského ministerstva zdravotnictví byla zfalšována řada oficiálních záznamů o očkování proti Covidu, aby bylo možné vystavit falešné očkovací průkazy, které by umožnily cestování do zahraničí, včetně USA. -The Guardian

Mezi údajně zfalšovanými záznamy jsou záznamy týkající se Bolsonara, jeho dvanáctileté dcery Laury a Maura Cida Barbosy a jeho rodiny. Záznamy byly údajně vloženy do databáze ministerstva zdravotnictví mezi listopadem 2001 a prosincem loňského roku – poslední měsíc Bolsonarova působení u moci po prohře v posledních prezidentských volbách s krajně levicovým rivalem Luizem Ináciem Lulou da Silvou.

Bolsonaro, který opakovaně tvrdil, že očkování odmítl, rovněž odmítl zveřejnit své záznamy o očkování.

Podle Luly by měl být Bolsonaro postaven před soud za své činy během „masakru“ Covid-19.

„Dobré ráno a [hezkou] středu,“ napsal Lula na Twitteru, když policie prohledávala Bolsonarovu vilu.

Přidali se i další Bolsonarovi nepřátelé.

„Brazílii vládla skupina gangsterů v hollywoodském stylu,“ uvedl na Twitteru levicový kongresman Guilherme Boulos.

Nejedná se o jediné vyšetřování Bolsonara, který je prověřován kvůli několika podezřením z trestných činů a přečinů, přičemž již nepožívá prokurátorské imunity.

Bolsonaro mezitím novinářům řekl, že ho razie „překvapila„, a popřel, že by se jakkoli podílel na „falšování“.

„Nebyl jsem očkován. Tečka,“ řekl a dodal: „Nemám, co bych k tomu řekl.“

Zdroj: theguardian.com