Rusko vydalo další přísné varování v souvislosti s dalšími možnými ukrajinskými útoky na Krym. (Foto: Flickr)

„Údery na toto území považujeme za útok na jakýkoli jiný region Ruské federace. Je důležité, aby si Spojené státy byly plně vědomy ruské reakce,“ varoval v neděli velvyslanec Moskvy v USA Anatolij Antonov.

Reagoval tak na dřívější víkendové prohlášení amerického poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana pro CNN. Ten během víkendového projevu ze summitu G7 v Japonsku uvedl: „Neomezili jsme Ukrajinu v tom, aby mohla udeřit na svém území… Řekli jsme jen, že neumožníme Ukrajině s americkými systémy zaútočit na Rusko. A jsme přesvědčeni, že Krym je Ukrajina.“

Údajný útok dronem v Sevastopolu na Krymu koncem dubna, prostřednictvím agentury Reuters.

USA však důsledně popírají, že by souhlasily s tím, aby Ukrajina používala k takovým útokům moderní zbraně dodané USA.

Antonov v reakci na to na Telegramu dále uvedl, že „bezpodmínečné schválení úderů na Krym za použití amerických a dalších západních zbraní“ spolu s postupem západních spojenců, kteří Ukrajině dodávají stíhačky, „jasně ukazují, že Spojené státy nikdy neměly zájem na míru“.

Varoval americkou administrativu před „neuváženými soudy o Krymu, zejména pokud jde o ‚požehnání‘ kyjevskému režimu pro letecké útoky“ na poloostrov.

Sullivanovy výroky vyvolaly pobouření i u krymského vicepremiéra Georgije Muradova, který se vyjádřil, že Bílý dům tím, že Ukrajině povolil používat letadla americké výroby k útokům na poloostrov, „souhlasil s rozpoutáním jaderné války“.

Úředník připomněl, že na Krymu se nachází ruská černomořská flotila. „Útok na jeden z pilířů ruské strategické bezpečnosti naši zemi právně zavazuje k tomu, aby využila všech dostupných prostředků, aby zabránila jeho podkopání.“

Rusko rovněž nedávno obvinilo ukrajinské síly, že používají rakety dlouhého doletu dodávané Spojeným královstvím, které jsou schopny zasáhnout území uvnitř Ruska.

To je rovněž důvodem k obavám z hlediska možné přímé eskalace mezi Ruskem a NATO:

„Rakety Storm Shadow, které mají dolet více než 250 kilometrů, dávají Ukrajině možnost zasáhnout daleko za ruskou frontovou linií a až na Moskvou okupovaný Krym,“ zdůrazňuje americká státní agentura RFERL a zároveň dodává, že „podle zpráv britských médií Kyjev slíbil, že tyto rakety nepoužije k úderům uvnitř ruského území.“

Zdroj: theguardian.com