Zástupci Legionu „Svoboda Ruska“ a „Ruského dobrovolnického sboru“ provádějí operaci na území Belgorodské oblasti. Cílem je vytvořit „bezpečnostní pásmo“ na ochranu ukrajinských civilistů, uvedla ukrajinská tajná služba. (Foto: Twitter)

Ruské kanály Telegram informují, že v Belgorodské oblasti se hledají dvě vozidla, v nichž se mohou skrývat sabotéři. Jedná se o stříbrný Geely a bílou Oku.

Poznamenává se, že na sociálních sítích bylo zveřejněno video, na kterém je vůz Geely ostřelován a zastavován vojáky se žlutými páskami. Oficiální potvrzení této informace neexistuje.

Podle telegramového kanálu Baza zavedlo ministerstvo vnitra Bělgorodské oblasti plán „Edelweiss“. Bylo vyhlášeno všeobecné shromáždění policistů všech policejních oddělení v regionu.

Ruská legie svobody oznámila přechod hory Podol: „Legie s RDK zahájila šturm n/a n/a Grayvoron, Bělgorodská oblast. Rusko bude svobodné!“ Andrej Jusov, mluvčí Hlavního ředitelství rozvědky ukrajinského ministerstva obrany, uvedl, že operaci provádějí výhradně ruští občané, informovalo Suspilne.

„Ano, dnes ruský dobrovolnický sbor a ruský Legion svobody, složený z ruských občanů, zahájil operaci, jejímž cílem je osvobodit tato území Belgorodské oblasti od takzvaného Putinova režimu a zatlačit nepřítele, aby se vytvořilo určité bezpečnostní pásmo na ochranu ukrajinského civilního obyvatelstva,“ řekl Jusov.

Dodal, že rozvědka nebude v tuto chvíli přímo komentovat plány této operace, ale „úkolem a výsledkem by mělo být zlepšení bezpečnosti a ochrana ukrajinského civilního obyvatelstva před teroristickými útoky a ostřelováním ze strany teroristických skupin“.

Na ruských kanálech Telegramu se mezitím objevily nové verze událostí u Belgorodu, například tvrzení, že se „ukrajinští diverzanti“ snaží stáhnout na ukrajinské území:

„Nyní probíhá rozmetání rozptýlených skupin, které se nestihly vrátit na ukrajinské území. Podle zdrojů byly jejich hlavním cílem „fotografie na ruském území“.

Zdroj: unian.net