Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruské Belgorodské oblasti, vyhlásil 22. května „protiteroristickou operaci“ v regionu v souvislosti s údajnými útoky ruských protivládních skupin. (Foto: Twitter)

Během takové operace mohou ruské úřady zvýšit kontroly totožnosti a přítomnost strážců zákona v ulicích, donutit místní obyvatele opustit určité oblasti a uzavřít průmyslová zařízení, která používají výbušné, radioaktivní, chemicky a biologicky nebezpečné látky.

Dříve téhož dne ruský dobrovolnický sbor, který údajně bojuje na straně Ukrajiny, prohlásil, že jeho příslušníci prováděli bojové operace v Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou.

Podobná skupina, Legie Svoboda Ruska, uvedla, že se „vrací domů“ do Ruska, a vyzvala ruské občany, aby se jejich příjezdu nebránili. Později skupina oznámila, že se zmocnila osad Kozinka a Gora-Podol a zahájila útok na město Grayvoron v Belgorodské oblasti.

Podle Gladkova byli v Grayvoronu údajně zraněni tři lidé v důsledku toho, co označil za útok ukrajinské diverzně-rozvědné skupiny. Již dříve tvrdil, že při útoku na vesnici poblíž Grayvoronu byli zraněni dva lidé.

Kyiv Independent není schopen tato tvrzení nezávisle ověřit.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že ruský Vladimir Putin již byl o incidentu informován. Peskov dodal, že ruské síly pracují na „vytlačení“ „sabotážní skupiny“ z regionu.

Andrij Jusov, mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky, operaci potvrdil ukrajinskému zpravodajskému serveru Suspilne s tím, že jejím cílem je „osvobodit tato území od Putinova režimu a zatlačit nepřítele, aby se vytvořila určitá bezpečnostní zóna pro ochranu ukrajinských civilistů“.

Jusov pak pro CNN uvedl, že jednotky, které překročily hranice, jsou na Ukrajině „součástí obranných a bezpečnostních sil“, ale „v Rusku působí jako nezávislé subjekty“.

Podle poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajla Podoljaka nemá ukrajinské vedení s událostmi z 22. května v Belgorodské oblasti „nic společného“.

Zdroj: kyivindependent.com