Lékařské kódy zavedené během pandemie COVID-19, které ukazují, kdy jsou lidé neočkovaní nebo nedostatečně očkovaní proti COVID-19, se používají ke sledování lidí, potvrdila nejvyšší americká agentura pro veřejné zdraví. (Foto: Flikcr)

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) to potvrdilo v e-mailech, které list The Epoch Times získal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

CDC v dokumentech a veřejných prohlášeních uvedlo, že cílem nových kódů v systému Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN) je „sledovat osoby, které nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně“.

CDC nyní tvrdí, že k těmto údajům nemá přístup, ale že k nim mají přístup systémy zdravotní péče.

„Kódy ICD byly zavedeny v dubnu 2022, CDC však nemá k dispozici žádné údaje o těchto kódech a tyto informace nesleduje,“ uvedli představitelé CDC v e-mailech.

„Kódy byly vytvořeny, aby umožnily poskytovatelům zdravotní péče sledovat v rámci jejich praxe,“ dodali úředníci.

E-maily byly zaslány zpravodajským agenturám. CDC neodpověděla na dotazy deníku The Epoch Times ohledně kódů, které CDC přidala do amerického systému ICD v roce 2022.

Jeden z e-mailů od CDC týkající se nových lékařských kódů. (CDC prostřednictvím The Epoch Times)

Jak poskytovatelé kódy používají

CDC navrhla kódy v roce 2021. „Byl vyjádřen zájem o možnost sledovat osoby, které nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně,“ uvedl Dr. David Berglund, lékařský pracovník CDC, během setkání k návrhu.

Jeden z kódů je „neočkovaný proti COVID-19“. Další kód je pro částečné očkování nebo pro neabsolvování primární série vakcíny proti COVID-19.

Poskytovatelé zdravotní péče v připomínkách k návrhu CDC uvedli, že přidání kódů podporují – přičemž někteří podrobně popsali, jak by se používaly.

Identifikace osob, které nejsou očkovány nebo jsou nedostatečně očkovány proti COVID-19, „pomůže poskytovatelům zdravotního pojištění identifikovat emoley [sic], kterým může prospět osvěta a další vzdělávání o očkování,“ uvedli ve společném dopise CDC Danielle Lloydová, senior viceprezidentka America’s Health Insurance Plans (AHIP), a Adam Myers, senior viceprezident Blue Cross Blue Shield Association.

Vytvoření kódů ICD-10, které lze sledovat prostřednictvím žádostí o odškodnění, by poskytovatelům zdravotního pojištění poskytlo klíčové informace, které by pomohly zvýšit míru očkování,“ dodali.

V dalším dopise Nancy Andersenová, ředitelka společnosti Kaiser Permanente Health Plan and Hospitals, a Erica Easthamová, výkonná ředitelka společnosti The Permanente Federation LLC, sdělily CDC: „Tyto kódy poskytují cenné údaje pro pochopení míry proočkovanosti a pro následnou kontrolu nedostatečně proočkovaných pacientů.“

Andersen a Easthamová vyzvaly CDC, aby doporučilo poskytovatelům, kteří zadávají jeden z nových kódů, aby zadali také další kód, který by uváděl, proč byla osoba neočkovaná nebo nedostatečně očkovaná, přičemž mezi důvody by měly patřit kontraindikace nebo „přesvědčení či skupinový tlak“.

Komentáře získal deník The Epoch Times prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím.

Většina poskytovatelů a dalších zdravotnických skupin, včetně Americké asociace pro řízení zdravotnických informací (AHIMA), kteří se k připomínkám vyjádřili, na dotazy neodpověděla.

AHIP odmítla sdělit, jaké vzdělávání nabízí lidem sledovaným prostřednictvím nových kódů. Mluvčí poukázala na článek z 28. února 2022, v němž jsou popsány kroky, které poskytovatelé podnikli na podporu očkování.

Kódy jsou součástí 10. vydání MKN. Autorská práva na ICD-10 vlastní Světová zdravotnická organizace OSN, ale podle CDC umožnila vládě USA toto vydání přijmout. Nové kódy nejsou součástí ICD Světové zdravotnické organizace.

Všechny zdravotnické subjekty, na které se vztahuje zákon o přenositelnosti a odpovědnosti zdravotního pojištění, musí používat americkou verzi MKN. Americká verze je aktualizována nejméně jednou ročně. Podle CDC umožňují kódované údaje ICD od poskytovatelů zdravotních služeb „provádět mnoho činností souvisejících s nemocemi“. Mezi tyto účely patří například to, že lékař, který přijme nového pacienta, může snadno získat jeho zdravotní historii.

Zdroj: theepochtimes.com