Rusko přivítalo „úspěch“ středečních plánovaných každoročních jaderných cvičení poté, co prezident Vladimir Putin dohlížel na cvičení z velitelské a kontrolní místnosti. (Foto: Twitter)

Tisková agentura RIA citovala Kreml: „Pod vedením vrchního velitele ozbrojených sil Vladimira Putina se uskutečnilo cvičení pozemních, námořních a vzdušných sil strategického odstrašení, během kterého proběhly praktické starty balistických a řízených střel“.

Ministerstvo obrany rovněž zveřejnilo krátké záběry některých cvičení v akci…

Kreml dále uvedl, že „všechny rakety při cvičení zasáhly své cíle“ a že cvičení bylo podniknuto s cílem „připravit se na možný jaderný útok nepřítele proti Rusku“,

* * *

Vzhledem k tomu, že v oblasti Severního moře již probíhá každoroční jaderné cvičení NATO „Steadfast Noon“, kterému velí bombardéry B-52 ze Spojených států, Rusko oficiálně oznámilo Washingtonu, že zahajuje vlastní jaderné cvičení.

Dva američtí představitelé citovaní v úterní zprávě CBS uvádějí, že oznámení Moskvy upřesňuje, že každoroční cvičení mají zahrnovat „odpalování raket s jadernými hlavicemi počínaje středou“.

Rusko tvrdí, že ukrajinské síly se připravují na vypuštění „špinavé bomby“, z níž budou obviněny kremelské síly, zatímco Kyjev tvrdí, že Rusové připravují „teroristický čin“ s využitím vyhořelého jaderného paliva z obsazené Záporožské jaderné elektrárny.

Podle více informací o ohlášeném ruském cvičení prostřednictvím nového zpravodajství CBS:

Každoroční cvičení bylo americkými představiteli popsáno jako „rutinní“ v tomto ročním období, nicméně se bude konat na pozadí zostřené ruské rétoriky o použití jaderných zbraní na Ukrajině.

Ruský „Grom“ neboli Hromové jaderné cvičení obvykle zahrnuje rozsáhlé manévry strategických jaderných sil, včetně ostrých startů raket, uvedl na začátku tohoto měsíce vysoký vojenský představitel. Úředníci očekávali každoroční cvičení již několik týdnů, ale teprve nedávno obdrželi od Ruska oznámení.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg mezitím prohlásil, že západní vojenská aliance bude cvičení Grom pečlivě „monitorovat“ a uvedl, že „zůstane ostražitá i ve světle zastřených jaderných hrozeb a nebezpečné jaderné rétoriky, které jsme byli svědky z ruské strany“.

Hluboce znepokojující je také skutečnost, že jednání se v tuto chvíli jeví jako vzdálená možnost. Postoj USA je takový, že Ukrajina musí dosáhnout „vítězství“ – a že dialog o příměří s Ruskem je rozhodnutím pouze prezidenta Zelenského.

Ruská armáda a Pentagon jen v posledních dnech potvrdily, že udržují „otevřené komunikační linky“ – právě proto, aby se zabránilo neúmyslné eskalaci.

Zdroj: cbsnews.com