Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu v telefonickém rozhovoru sdělil svému francouzskému protějšku Sébastienu Lecornuovi, že Ukrajina údajně připravuje provokace zahrnující „špinavou bombu“. (Foto: Flickr)

Citace z ruského ministerstva obrany: „Šojgu sdělil svému francouzskému protějšku své znepokojení v souvislosti s možnou provokací ze strany Ukrajiny za použití „špinavé bomby“.“

Ruské propagandistické médium RIA Novosti již dříve s odvoláním na své zdroje tvrdilo, že ukrajinská vláda připravuje „provokaci na vlastním území zahrnující odpálení takzvané ‚špinavé bomby‘ nebo jaderné munice s nízkým výkonem“ s cílem obvinit Rusko.

Ruští propagandisté přišli s narativem, podle kterého „Kyjev již začal pod vedením svých západních spojenců podnikat kroky k realizaci tohoto plánu“. Agentura RIA Novosti tvrdila, že vedoucí pracovníci závodu na těžbu a zpracování rudy Skhidnyj (Východní) (který se nachází ve městě Žovti Vody v Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině) a Kyjevského institutu jaderného výzkumu obdrželi objednávku na výrobu „špinavé bomby“.

Propagandisté Kremlu tvrdí, že výroba „špinavé bomby“ vstoupila do závěrečné fáze.

Agentura RIA Novosti rovněž uvedla, že kancelář ukrajinského prezidenta vede tajná jednání s Velkou Británií o „možném předání částí jaderných zbraní vládě v Kyjevě“.

Během projevu v Kremlu 30. září ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že USA vytvořily precedens [pro použití jaderných zbraní] tím, že v roce 1945 použily jaderné zbraně.

Západní představitelé odsoudili Putinovu rétoriku jako „nezodpovědnou eskalaci“ a „šavlovačku“.

Agentura Reuters s odvoláním na vysokého představitele NATO uvedla, že ruský jaderný úder by téměř jistě vyvolal „fyzickou reakci“ ukrajinských spojenců a potenciálně i Severoatlantické aliance.

Západ poskytne silnou vojenskou odpověď na případné použití jaderných zbraní Ruskem proti Ukrajině, ale tato odpověď nebude jaderná, uvedl ve čtvrtek 13. října vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

Zdroj: yahoo.com