Ukrajinská vláda vzkazuje svým občanům, kteří uprchli do země v důsledku ruské invaze, že by bylo nejlepší přečkat zimu mimo zemi, než se vrátí domů, poté, co úřady uvedly, že nejméně třetina všech elektráren v zemi byla poškozena nebo zničena ruskými údery, a uprostřed trvajících výpadků proudu. (Foto: Wikimedia)

Místopředsedkyně vlády Irina Vereščuková se v úterý v celostátním televizním vysílání obrátila na své ukrajinské spoluobčany s tím, že ti, kteří se již nacházejí na bezpečném místě v zahraničí, by měli s návratem domů počkat do jara. „Chtěla jsem je požádat, aby se nevraceli. Musíme přežít zimu,“ řekla.

Vereščuková vysvětlila, že národní energetická síť „nepřežije“ návrat uprchlíků ze zahraničí, ale naopak se krize „jen zhorší“.

„Vrátit se nyní znamená riskovat sebe a své děti, své zranitelné příbuzné,“ zdůraznila v překvapivě přímočarých poznámkách. Důvodem je podle ní to, že Rusko pokračuje v „terorizování civilního obyvatelstva“ – zejména v útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

„Budu vás žádat, abyste se nevraceli, musíme přežít zimu. Bohužel, energetické sítě nepřežijí, vidíte, co Rusko dělá. Nemusíte to dělat. Pokud máte možnost zůstat, je lepší strávit zimu v zahraničí,“ řekl podle jiného překladu Vereščuk.

Podle čísel OSN zveřejněných v červenci se předpokládá, že od únorové invaze opustilo své domovy více než 12 milionů lidí. Zatímco mnoho z nich je vnitřně vysídlených, údaje OSN uvádějí, že v celé Evropě bylo zaregistrováno více než 7,7 milionu ukrajinských uprchlíků.

Mezitím The Economist uvádí, že deklarovaná operace a cíl Ruska, kterým bylo rozložit energetickou infrastrukturu Ukrajiny, byla úspěšná.

„Ztráty na bojišti přiměly Rusko k útoku na obyvatele Ukrajiny. Od 10. října namířilo více než 200 řízených střel a bezpilotních letounů kamikadze na klíčový prvek ukrajinské civilní infrastruktury: rozvodnou elektrickou síť,“ uvádí zpráva.

The Economist uzavírá: „A zatímco ruská invaze byla špatně naplánovaná, špatně provedená a postrádala jasné cíle, její snaha vypnout na Ukrajině světla se zdá být kompetentní a účinná.“

Zdroj: aljazeera.com