Poté, co Twitter zcela zablokoval účet Donalda Trumpa, začaly v Německu probíhat debaty o tom, zda by stát měl stanovit pravidla, podle nichž mohou sociální sítě mazat účty, uvádí Frankfurter Allgemeine. (Foto: Wikimedia)

Zástupci opozičních stran navrhují rozšířit kontrolu státu nad internetem přenesením oprávnění blokovat účty na nezávislé agentury, které budou moci rychle rozhodovat. Mezitím se právníci obávají cenzury sociálních médií.

Konstantin von Notz, člen Strany zelených, který se specializuje na digitální politiku, uvedl: „V rámci ústavního a právního řádu musí stát zavést omezení, podle nichž může koncern rozhodovat. A oběti musí být schopny předložit taková rozhodnutí soudu, protože digitální infrastruktura je koneckonců veřejnou infrastrukturou naší doby , “uvádí Frankfurter Allgemeine.

Notz kritizoval zákon spolkové vlády z roku 2017 o právech na sociální média jako „nedostatečný“. Zaměřuje se pouze na „velmi malou podmnožinu internetových platforem“ a „nereguluje blokování účtů ani spolupráci v oblasti vymáhání práva společností“. Podle něj bylo několik let zákon „třeba revidovat“. Vládní koalice křesťanských demokratů a sociálních demokratů však návrhy zelených na revizi zákona ignorovala. „Nyní sklízejí ovoce,“ říká Noz.

Politik přirovnává situaci ke sféře  silničního provozu: „V tomto případě bychom řekli: silnice patří soukromým společnostem, nestanovujeme pravidla. Neexistuje také žádný bodovací systém, který by sankcionoval porušení pravidel. Ani ten, kdo vždy řídí opilý, není zbaven řidičského průkazu. “

Kromě toho kritizoval skutečnost, že v Německu se mnoho lidí postavilo na stranu internetových platforem. „Pochybným úspěchem“ Silicon Valley je, že „dokázal dostat ultraliberalistický postoj do hlavy lidí, kteří jsou na silnici docela rozumní. Ale pokud jde o internet, najednou musí všechno zůstat neregulované. “

Podle FAZ požaduje zástupce Spolkového sněmu ze Svobodné demokratické strany Alexander Graf Lambsdorff, aby stát stanovil pravidla pro mazání uživatelských účtů. Navrhuje svěřit tento úkol již existujícímu oddělení: „určovalo by trestní odpovědnost za obsah“ příspěvků a komentářů a také „rozhodovalo o blokování“. Na orgán provádějící tento úkol lze vznést žalobu.

Lambsdorff věří, že soudy tento úkol nezvládnou: „Potřebujeme struktury, které mohou jednat rychleji než soudy, ale které nepatří samotným společnostem. S rychlostí, s jakou soudy rozhodují, tam nebude možné použít pokaždé “.

Právníci tyto návrhy kritizovali. Věří, že svoboda projevu by byla ohrožena, pokud by stát stanovil kritéria pro mazání účtů na sociálních médiích. Místo toho by podle FAZ měl stát stanovit obecné zásady, kterými se budou společnosti řídit.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj: pz.czfaz.net