Rusko rozdmýchalo regionální napětí s Japonskem tím, že na sporných Kurilských ostrovech rozmístilo nové systémy protiraketové obrany, konkrétně mobilní pobřežní raketový systém na nejsevernějším ostrově tohoto řetězce. (Foto: Youtube)

„Pobřežní vojáci Tichomořské flotily budou nepřetržitě hlídat přilehlou vodní plochu a zóny průlivu,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany při úterním oznámení o novém umístění raket.

Mobilní protiraketový systém Bastion, jaký byl k vidění při dřívějším rozmístění na Kurilách, má dosah 310 mil, prostřednictvím agentury Reuters/Ruské ministerstvo obrany.

Paramushir je ostrov hostící nové rakety pobřežní obrany, který leží mezi ruským poloostrovem Kamčatka a Japonskem, přičemž Kreml dále popisuje, že plánuje trvalé rozmístění vojáků, kteří budou udržovat systémy v provozu pro celoroční službu, včetně vojenského ubytování a dokonce i rekreace, podobně jako na plnohodnotné základně.

Japonsko a jeho spojenci na Západě Rusko dlouhodobě odsuzují za militarizaci ostrovů a budování vojenské přítomnosti „pod radarem“ – navzdory tomu, že si Tokio nárokuje svrchovanost i nad nimi, které nazývá Severní území nebo Jižní Čišima.

To vše se odehrává uprostřed dlouhodobých mírových jednání o statusu ostrovů. Rusko již rozmístilo systémy Bastion na Matua, části centrálních Kurilských ostrovů, ale toto nové oznámení o rozšíření pobřežních systémů na další ostrovy na celoroční bázi znamená významnou eskalaci.

Pokud jde o mírová jednání o statusu ostrovů, Rusko je přerušilo poté, co Japonsko uvalilo na Moskvu sankce související s Ukrajinou. Podle agentury Reuters „hlavní tajemník japonského kabinetu Hirokazu Matsuno na úterní tiskové konferenci uvedl, že vláda bude pečlivě sledovat ruskou vojenskou aktivitu, a dodal, že ta se v regionech Dálného východu zintenzivňuje spolu s invazí Moskvy na Ukrajinu.“

Washingtonský think tank Centrum pro strategická a mezinárodní studia ve své zářijové zprávě vyzval Spojené státy k většímu zapojení v regionu v důsledku pokračující ruské militarizace ostrova.

„Kroky Ruska směřující k posílení jeho přítomnosti naznačují, že ostrovy budou i nadále hrát zhoubnou roli v budoucích rusko-japonských vztazích a že Japonsko a Spojené státy by měly prohloubit konzultace ohledně ruských aktivit v regionu,“ uvedl CSIS.

Zdroj: usnews.com