Trh se zlatem by mohl zaznamenat nový býčí impuls, protože svět by mohl být svědkem nového typu zlatého standardu. (Foto: Flickr)

V pátek ruská vláda potvrdila, že Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, známé také jako země BRICS, zavedou novou obchodní měnu krytou zlatem.

Očekává se, že oficiální oznámení bude učiněno během srpnového summitu BRICS v Jihoafrické republice.

Nejnovější zpráva dodává nový impuls probíhajícímu trendu de-dolarizace, který se rozvíjí ve světové ekonomice. Od poloviny roku 2022 nakupují centrální banky po celém světě zlato historickým tempem, částečně proto, aby diverzifikovaly své rezervy od amerického dolaru.

Pro mnoho analytiků je měna krytá zlatem dalším vývojem tohoto procesu. Mnozí analytici považují nedávné nákupy zlata ze strany Číny za snahu dodat jüanu mezinárodní důvěryhodnost.

Zároveň vyzbrojení amerického dolaru americkou vládou proti Rusku za invazi na Ukrajinu vyvolalo určitou geopolitickou nejistotu mezi některými zeměmi, které jsou spojenci Ruska.

Přestože vyhlídka na měnu BRICS podpořenou zlatem poskytne zlatu významnou podporu, někteří analytici očekávají, že bude trvat nějakou dobu, než se tento dopad projeví na trhu.

Thorsten Polleit, hlavní ekonom společnosti Degussa, uvedl, že oznámení je sice krokem správným směrem, ale k tomu, aby se stalo skutečností, vede ještě dlouhá cesta.

Na první pohled zní nová transakční jednotka krytá zlatem jako dobré peníze – a mohla by být především velkou výzvou hegemonii amerického dolaru,“ uvedl v exkluzivním komentáři pro Kitco News.

Polleit však dodal, že ďábel se skrývá v detailech.

„Aby byla nová měna stejně dobrá jako zlato, tedy skutečně zdravá měna, musí být na požádání směnitelná za zlato. Nejsem si jistý, zda právě to mají Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika na mysli,“ řekl. „Použití zlata jako peněz, zúčtovací jednotky, by bezpochyby znamenalo skutečnou změnu hry. Mohlo by to vést k prudké devalvaci mnoha fiat měn vůči žlutému kovu (včetně fiat měn zemí BRICS) a mohlo by to katapultovat ceny zboží v přepočtu na fiat měny. Mohl by to být šok pro globální systém fiat peněz. Nejsem si jistý, že právě toho chce BRICS dosáhnout.“

Polleit dodal, že další možností by bylo, kdyby země BRICS vytvořily novou banku pro financování zahraničního obchodu, která by vyžadovala držení zlata jako kapitálu.

„Proti této zásobě zlata by nová banka mohla například poskytovat finanční půjčky vývozcům a vydávat „novou měnu“; nebo se vývoz BRICS bude prodávat za „novou měnu“ a/nebo zlato,“ řekl. „Myslím, že je spravedlivé říci, že je brzy přijít s konečným závěrem, kam to povede – potřebujeme více podrobností.“

Naeem Aslam, investiční ředitel společnosti Zaye Capital Markets, uvedl, že ačkoli by to mohlo zlatu poskytnout dlouhodobou podporu, drahý kov nadále čelí krátkodobým problémům. Dodal, že navzdory tomuto oznámení je svět stále daleko od toho, aby se dočkal měny kryté zlatem.

„To však neznamená, že toho nelze vůbec dosáhnout,“ řekl. „Prozatím by jakákoli další pozitivní zpráva v této oblasti mohla ceně zlata určitě pomoci, ale důležitější je, že obchodníci se nyní budou soustředit na údaje o americkém indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny příští týden.“

Jiní analytici zůstávají ohledně tohoto oznámení značně nedůvěřiví.

„Řeči o měně BRICS podporované zlatem se zdají být ozvěnou. Nemají zlato, které by měnu smysluplně podpořilo,“ řekl Marc Chandler, výkonný ředitel společnosti Bannockburn Global Forex. „Copak jsme se nepoučili ze zkušeností EMU s měnovou unií bez fiskální unie. Barevně jsem hluboce skeptický.“

Mnoho analytiků spekuluje o nové globální měně, která by zpochybnila roli amerického dolaru jako světové rezervní měny. Koncem března napsal bývalý hlavní ekonom Goldman Sachs Jim O’Neill v článku zveřejněném v časopise Global Policy Journal, že dominance amerického dolaru destabilizuje globální měnovou politiku. Dodal, že měna BRICS, která by zpochybnila dominanci amerického dolaru, by přinesla stabilitu do světové ekonomiky.

„Kdykoli se Federální rezervní systém pustil do období zpřísňování měnové politiky nebo naopak uvolňování, důsledky pro hodnotu dolaru a následné efekty byly dramatické,“ řekl.

Zdroj: kitco.com