Posledním výstřelem v rostoucí vzpouře proti nadvládě amerického dolaru je dohoda devíti zemí Asijské clearingové unie (ACU) o využívání íránského systému finančních zpráv jako alternativy k dolarovému systému SWIFT, který již dlouho slouží jako celosvětový finanční nervový systém. (Foto: Flickr)

„Generální tajemník Asijské clearingové unie (ACU) uvedl, že íránský systém finančních zpráv SEPAM nahradí od příštího měsíce při obchodní výměně mezi členy ACU mezinárodní systém SWIFT založený na dolarech,“ uvedla íránská tisková agentura IRNA.

Na květnovém summitu v Teheránu se členové ACU dohodli, že do měsíce vytvoří alternativu systému SWIFT. Přijetí íránského systému SEPAM bude prozatímním opatřením, neboť ACU v průběhu několika příštích měsíců vytvoří vlastní systém pro zasílání zpráv.

ACU byla založena v roce 1974 a v současnosti zahrnuje centrální banky Indie, Pákistánu, Íránu, Bangladéše, Myanmaru, Malediv, Nepálu, Srí Lanky a Bhútánu. O členství v ACU požádaly na květnovém summitu Bělorusko a Mauricius.

Írán byl spolu s Ruskem a Běloruskem vyloučen ze systému SWIFT v rámci režimu hospodářských sankcí USA. Rusko a Írán vytvořily vlastní alternativní spojení, které propojuje íránský systém SEPAM se systémem finančních zpráv Bank Of Russia. V květnu ruský vicepremiér Alexander Novak novinářům řekl, že „přibližně 80 % našich vzájemných zúčtování probíhá v národních měnách: riálech a rublech“.

Široký trend de-dolarizace je nevyhnutelným důsledkem toho, že americká vláda na koleně používá ekonomickou válku k potrestání zemí, které se brání jejímu programu. Množství amerických sankcí mezi lety 2000 a 2021 explodovalo o 933 %.

Nemusíte být aktuálním cílem amerických sankcí, aby vás lákaly nedolarové obchodní alternativy. „Tváří v tvář neúnavnému a nutkavému používání sankcí americkým impériem k trestání nedodržování jeho ediktů by se každá rozumná vláda měla obávat možnosti, že se stane terčem kvůli nějakému budoucímu sporu s Washingtonem,“ napsal Brian McGlinchey na serveru Stark Realities.

Krok ACU navazuje na rostoucí sortiment dalších protidolarizačních iniciativ po celém světě. Pepe Escobar z The Cradle uvádí následující příklady:

  • Čína a francouzská společnost Total obchodují se zkapalněným zemním plynem v jüanech
  • Rusko a Čína používají rubl nebo jüan pro více než 70 % svého obchodu.
  • Indie a Rusko obchodují s ropou v rupiích
  • brazilská Banco BBM se stala první latinskoamerickou bankou, která se připojila k čínské alternativě systému SWIFT – systému přeshraničních mezibankovních plateb (CIPS)
  • 19 zemí podalo žádost o vstup do BRICS, geopolitického konkurenta skupiny G7, kterou původně tvořily Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

Escobar shrnul přechod, který mění svět: „Hegemon – lpící na toxickém koktejlu neoliberalismu, sankční demence a rozsáhlých hrozeb – krvácí zevnitř. De-dolarizace je nevyhnutelnou reakcí na zhroucení systému. V prostředí Sun Tzu 2.0 není divu, že rusko-čínské strategické partnerství neprojevuje žádný záměr přerušit nepřítele, když je tak zaneprázdněn porážkou sebe sama.“

Zdroj: en.irna.ir