Irácké ministerstvo vnitra vydalo zákaz používání amerických dolarů při osobních a obchodních transakcích v Iráku. (Foto: Flickr)

Podle místních zpráv je cílem zákazu, který vstoupil v platnost minulou neděli, podpořit používání místní měny, iráckého dináru, a omezit používání amerického dolaru v Iráku.

Očekává se, že toto opatření sníží rozdíl mezi oficiálním směnným kurzem nabízeným vládou a kurzem na černém trhu, což je rozdíl, který zvyšuje ceny.

Irácké ministerstvo vnitra ve svém prohlášení zmínilo, že irácký dinár je v Iráku národní měnou a závazek obchodovat s místní měnou posiluje suverenitu a ekonomiku země.

Ministerstvo vnitra rovněž uvedlo, že obchodování s jinými měnami než iráckým dinárem je trestné podle zákona a že je odhodláno zadržet ty, kteří se snaží iráckou měnu podkopat.

Za účelem zavedení tohoto zákazu požádalo ředitelství ministerstva vnitra pro boj proti organizovanému zločinu obchodníky o podepsání závazků, v nichž potvrdili, že budou své obchody provozovat pouze za irácký dinár.

Ředitel operací Ředitelství pro boj s organizovaným zločinem Husajn Al-Tamimi uvedl, že obchodníci, kteří tento zákaz poruší, budou pokutováni jedním milionem iráckých dinárů (v přepočtu 680 USD).

Al-Tamimi dodal, že pokud se porušení bude opakovat, budou uplatněny přísnější tresty včetně odnětí svobody.

Zdroj: iraqinews.com