Energetické společnosti v Německu musely v posledních týdnech řešit nárůst telefonátů zákazníků, kteří byli rozzlobení nebo zoufalí z prudce rostoucích účtů za energie, píše agentura Reuters. (Foto: Flickr)

Největší energetická společnost, E.ON, zvýšila kapacitu pro vyřizování telefonátů spotřebitelů, kteří jsou šokováni, když zjistí, jak moc se jejich účty za energie v posledních měsících zvýšily.

Ceny plynu v Evropě jsou velmi vysoké a ceny elektřiny v mnoha zemích včetně Německa dosáhly letos v létě rekordních hodnot poté, co Rusko začátkem tohoto měsíce přiškrtilo dodávky plynu do Evropy a na neurčito uzavřelo klíčový plynovod Nord Stream pro vývoz plynu do Německa.

„Někteří začínají být z frustrace agresivní, jiní jsou v slzách a potřebují psychologickou podporu,“ řekl agentuře Reuters Ingbert Liebing, šéf místní organizace utilit VKU, a komentoval nárůst počtu telefonátů zákazníků do servisních středisek utilit.

Kromě již tak vysokých účtů za energie budou mít němečtí zákazníci od října příplatek v rámci vládního plánu zavést pro spotřebitele takzvanou daň z plynu, aby pomohli energetickým firmám, které se potýkají s problémy.

Německo nedávno oznámilo, že od 1. října do března 2024 uvalí na spotřebitele poplatek za plyn, protože chce pomoci dodavatelům energií a dovozcům zemního plynu, kteří se potýkají s nízkými dodávkami ruského plynu a velmi drahými alternativami k ruskému plynu. Nová daň ze zemního plynu bude německé rodiny, které budou muset zaplatit účet za daň, stát 500 dolarů ročně navíc.

Německá vláda mezitím jedná s největším německým dovozcem zemního plynu, společností Uniper, o možném zvýšení svého 30% podílu ve společnosti na většinový nebo o znárodnění firmy. Německá vláda se v červenci dohodla na záchranném balíčku ve výši 15 miliard dolarů na pomoc energetickému gigantu, který se potýká se sníženými dodávkami ruského plynu a prudkým růstem cen neruského plynu. V rámci balíčku německá vláda odkoupila 30% podíl ve společnosti Uniper a poskytla další kapitál na pomoc společnosti.

„Zhoršující se provozní prostředí a finanční situace Uniperu musí být zohledněny, zatímco Fortum, německá vláda a Uniper pokračují v diskusích o dlouhodobém řešení pro Uniper,“ uvedla mateřská společnost Uniperu, finský Fortum, v prohlášení ze začátku tohoto týdne.

Zdroj: oilprice.com