Šéf německé obrany varoval, že Západ nesmí podceňovat vojenskou sílu Moskvy, a uvedl, že Rusko má prostor pro otevření druhé fronty, pokud se tak rozhodne. (Foto: Flickr)

„Většina ruských pozemních sil je sice v současné době vázána na Ukrajině, ale i tak bychom neměli podceňovat potenciál ruských pozemních sil otevřít druhé válečné pole,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters generál Eberhard Zorn, nejvyšší voják Bundeswehru.

Kromě armády má Rusko k dispozici také námořnictvo a letectvo, dodal.

„Většina ruského námořnictva ještě nebyla nasazena do války na Ukrajině a ruské letectvo má také stále značný potenciál, který představuje hrozbu i pro NATO,“ řekl Zorn.

„Pokud jde o jeho armádu, Rusko je velmi dobře schopno rozšířit konflikt regionálně,“ řekl generál. „Že by to bylo pro Rusko velmi nerozumné, je věc jiná.“

S odkazem na vojenskou situaci na Ukrajině Zorn uvedl, že dynamika ruského útoku se zpomalila, ale Rusko stále vytrvale postupuje vpřed.

„Za podpory masivní dělostřelecké palby ženou svůj postup vpřed – bez ohledu na civilní ukrajinské oběti,“ řekl.

Naznačil také, že Rusku v dohledné době nedojde munice.

„Rusové mají k dispozici obrovské množství munice,“ řekl. „Tato munice je zčásti stará a velmi nepřesná, ale právě ona způsobuje velké škody na civilní infrastruktuře. Denně vystřílejí kolem 40 000 až 60 000 kusů dělostřelecké munice.“

Zorn nicméně uvedl, že v současné době nepředpokládá žádné dalekosáhlé ofenzívy hluboko na ukrajinské území.

Zdroj: reuters.com