Německý kancléřka v přítomnosti Tuska hrozí revizí hranic. Je to reakce na požadavek reparací? (Foto: Flickr)

„Nechtěl bych se hrabat v učebnicích dějepisu, abych zaváděl změny na hranicích,“ řekl německý kancléř Olaf Scholz v projevu v Postupimi, kterého se zúčastnil mimo jiné Donald Tusk.

„Po mnoho desetiletí straší německé vlády Poláky revizemi hranic, pokud se otevře otázka reparací. Scholz nevynalezl střelný prach,“ reagoval na Twitteru místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Arkadiusz Mularczyk.

Scholzovo šokující prohlášení zaznělo v Postupimi při předávání mediální ceny M100 Volodymyru Klyčkovi jako zástupci ukrajinského lidu. Při této příležitosti promluvili pozvaní hosté včetně německé kancléřky.

Při pohledu na Donalda Tuska bych rád řekl, jak důležité jsou dohody, které vyjednal Willy Brandt, aby hranice mezi Německem a Polskem byla po staletích historie jednou provždy jasná a pevná. A nechtěl bych, aby se někteří lidé hrabali v učebnicích dějepisu a prováděli revizionistické změny hranic.

Jednu z prvních reakcí poskytl na Twitteru Arkadiusz Mularczyk (Právo a spravedlnost), v současnosti místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Již mnoho desetiletí po sobě jdoucí německé vlády vyhrožují Polákům revizí hranic, pokud bude nastolena otázka reparací. Pan Olaf Scholz se tedy ještě nerozhodl. Opravdu jsem doufal v nápaditější a brilantnější odpověď.

Dne 1. září byla předložena zpráva o válečných ztrátách, které Polsko utrpělo v důsledku německé invaze v září 1939. Bylo také vyhlášeno, že se Německu předloží diplomatická nóta požadující zaplacení válečných reparací. Tento krok následně podpořili polští poslanci.

Zdroj: niezalezna.pl