Ukrajina, Kyjev – Prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že svět se jen o vlásek vyhnul radiační katastrofě, když bylo několik hodin po přerušení provozu obnoveno poslední pravidelné vedení dodávající elektřinu do ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny ovládané Ruskem. (Foto: Shutterstock)

Zelenskyj obvinil ostřelování ruskou armádou ve čtvrtek z požárů v popelových jámách nedaleké uhelné elektrárny, které odpojily reaktorový komplex, největší zařízení tohoto typu v Evropě, od elektrické sítě. Uvedl, že záložní dieselové generátory zajišťují dodávky energie a udržují elektrárnu v bezpečí.

„Kdyby personál naší elektrárny po výpadku proudu nezareagoval, pak bychom již byli nuceni překonávat následky radiační havárie,“ řekl ve večerním projevu. „Rusko postavilo Ukrajinu a všechny Evropany do situace, kdy jsou jen krůček od radiační katastrofy.“

Podle jeho slov by měl být pracovníkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) umožněn přístup do areálu během několika dní, „než okupanti dovedou situaci do bodu, z něhož není návratu“.

Ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom uvedla, že se jednalo o první úplné odpojení v historii elektrárny. Elektřina se používá pro chlazení a bezpečnostní systémy.

Rusko, které v únoru napadlo Ukrajinu, se elektrárny zmocnilo v březnu a od té doby ji kontroluje, ačkoli ji ukrajinští technici stále obsluhují.

Rusko a Ukrajina se vzájemně obviňují z ostřelování areálu, což podněcuje obavy z jaderné katastrofy.

Vladimir Rogov, Ruskem jmenovaný úředník v okupovaném městě Enerhodar nedaleko elektrárny, napsal na Telegram, že satelitní snímky ukazují místní les v plamenech. Uvedl, že města v oblasti ve čtvrtek na několik hodin přišla o elektřinu.

„Bylo to způsobeno odpojením elektrického vedení ze Záporožské jaderné elektrárny v důsledku provokací Zelenského bojovníků,“ napsal Rogov. „Samotné odpojení bylo vyvoláno požárem a zkratem na elektrickém vedení.“

Jaderní experti varovali před rizikem poškození bazénů s vyhořelým jaderným palivem nebo reaktorů elektrárny. Přerušení dodávky energie potřebné k chlazení bazénů by mohlo způsobit katastrofální roztavení.

Organizace spojených národů usiluje o přístup do elektrárny a vyzvala k demilitarizaci oblasti. Představitelé MAAE jsou „velmi, velmi blízko“ tomu, aby mohli Záporoží navštívit, uvedl ve čtvrtek generální ředitel agentury Rafael Grossi.

Ukrajinský ministr energetiky uvedl, že úředníci agentury by mohli do elektrárny vycestovat v nejbližších dnech.

„Rozhodně nejpozději začátkem září,“ řekl agentuře Reuters v Kyjevě German Galuščenko.

Zdroj: euronews.com