„Hypotéza o úniku z laboratoře nešťastnou náhodou je možná. Lidé dělají chyby,“ připustil generální ředitel společnosti Moderna Stephane Bancel. (Foto: Flickr)

Generální ředitel společnosti Moderna Stephane Bancel tápal, když byl dotázán, proč se v genu COVID-19 našla sekvence genu patentovaná jeho společností tři roky před pandemií.

Ve čtvrtečním vystoupení v pořadu „Mornings With Maria“ na stanici Fox Business se Bancela moderátorka Maria Bartiromo zeptala, proč byl v přípravku COVID-19 nalezen malý kousek DNA patentovaný společností Moderna.

„Moji vědci tyto údaje zkoumají, aby zjistili, nakolik jsou přesné, nebo ne. Jak jsem již řekl, hypotéza o úniku z laboratoře náhodou je možná. Lidé dělají chyby,“ připustil Bancel.

„Takže je možné, že laboratoř ve Wuhanu v Číně pracovala na vylepšování virů nebo na úpravě genů a pak došlo k nehodě, kdy se někdo nakazil v laboratoři a pak nakazil rodinu a přátele.“

„Je to možné na základě tvrzení, které jste právě zmínil. Vědci analyzují, zda je to skutečné, nebo ne,“ dodal.

Jak jsme informovali minulý týden, studie mezinárodního týmu vědců publikovaná v časopise Frontiers in Virology zjistila, že furinové štěpné místo SARS-CoV-2 (FCS) obsahuje genetický kód shodný s částí genu patentovaného společností Moderna v roce 2016.

Studie poznamenala, že šance, že se patentovaná sekvence genu společnosti Moderna – nazvaná MSH3 – přirozeně objeví v koronaviru, je 1 ku 3 000 000 000 000, což znamená, že výskyt této genové sekvence v COVID-19 přirozenou mutací je v podstatě nemožný.

„Přítomnost 19nukleotidové sekvence RNA kódující FCS na aminokyselině 681 jeho hrotového proteinu se 100% identitou s reverzním komplementem patentované sekvence mRNA MSH3 v SARS-CoV-2 je velmi neobvyklá,“ uvedli vědci.